Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Winnicy

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Winnicy

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone co roku w  dniu 21 lutego.

Ponad 70 mieszkańców Winnicy i okolic, deklarujących polskie pochodzenie, zebrało się razem w sobotę 17 lutego w Bibliotece im. Timiariaziewa dla podkreślenia znaczenia języka polskiego w życiu codziennym, a także w celu podtrzymania więzi kulturowych z historyczną ojczyzną.

W trakcie spotkania opowiedziano o historii rozwoju języka polskiego w ciągu wielu stuleci. Zostały przedstawione najstarsze księgi w języku polskim oraz ciekawostki językowe. Wspólne czytano poważne wiersze o języku polskim i łamańce językowe.

Każdy z recytatorów starał się zaprezentować przygotowany wiersz jak najlepiej. Nikomu nie przeszkadzały drobne błędy językowe uczestników imprezy. Przecież chodziło o to, by zaznaczyć, że język – to uniwersalny środek komunikacji, którym posługują się ludzie od pierwszych lat życia i dlatego jeśli jednocześnie jest ciekawy dla dzieci, młodzieży, ludzi średniego i starszego wieku. W trakcie podobnych spotkań tworzy się pewna rodzinna atmosfera.

Głównym celem organizatorów było zachęcenie do czytania polskiej poezji i prozy, do dyskutowania i nabywania nowych doświadczeń językowych, do odkrywania się na  nowe i ciekawe doświadczenia.
Organizatorami spotkania były Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” oraz Winnicka Obwodowa Uniwersalna Naukowa Biblioteka im. Timiriazewa przy współpracy z Chrześcijańsko-Demokratycznym Związkiem Polaków Winnicy oraz Chmielnickim Miejskim Związkiem Polaków im. Władysława Reymonta.

Podziękowania za wsparcie należą się również Fundacji Wolność i Demokracja oraz Generalnemu Konsulatowi RP w Winnicy i osobiście konsulowi Przemysławowi Szymańskiemu za aktywny udział, podkreślenie znaczenia „drukowanego słowa” oraz zachęcanie do czytania literatury w języku polskim.

Na zakończenie spotkania zaprezentowano fragmenty filmu, przygotowanego przez CRP „Polonia” o popularyzacji i znaczeniu czytania dzieciom w języku polskim od samego początku ich życia. „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”- pisał Mikołaj Rey jeszcze w XVI wieku.

Cieszy też fakt, że z roku na rok zainteresowanie językiem polskim oraz polską kulturą wśród mieszkańców winnickiego regionu ciągle wzrasta. Trudno wyobrazić sobie współczesnego człowieka, który nie dąży do rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Najważniejszym narzędziem do tego służącym jest język, a przede wszystkim język  ojczysty. Świat zmienia się codziennie, realia życia współczesnego wymagają stałej aktywności, informacyjny potok zwiększa się i gromadzi . Każdy z nas, codziennie pisze własną historię życia, i to, jak bardzo ona będzie ciekawa – zależy tylko od nas samych.

Aleksy Mazur, 20.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code