Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody Dnia Nauczyciela-Polonisty w Winnickim Okręgu Konsularnym

Obchody Dnia Nauczyciela-Polonisty w Winnickim Okręgu Konsularnym

40 polonistów z trzech obwodów, wchodzących w skład winnickiego okręgu konsularnego, zebrało się na świętowaniu Dniu Nauczyciela, które odbyło się 18 października w Winnicy.

Nauczyciele języka polskiego razem z konsulami KG RP w Winnicy, prezesami miejscowych organizacji polskich, duchowieństwem oraz specjalnymi gośćmi – Romanem Chandochą (starszym inspektorem polskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec”, dowódcą jednostki w Trzebnicy), przedstawicielami Instytutu Papieskiego oraz warszawskiej Fundacji „Wolność i Demokracja” złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą Józefa Piłsudskiego, następnie wzięli udział w spotkaniu merytorycznym dotyczącym szkolnictwa polskiego na Ukrainie oraz spraw wizowych, a potem w nieformalnej atmosferze omówili wspólne problemy podczas uroczystego obiadu w restauracji „Podole”.

Szczególną atmosferę święta w miejscu, gdzie stąpała noga Naczelnego Wodza podkreśliło wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”, podchwyconego przez wszystkich uczestników uroczystości. Jan Glinczewski, prezes honorowy Konfederacji Polaków Podola przypomniał obecnym o znaczeniu wizyty Marszałka do Winnicy a Roman Chandocha akcentował, że przy słowach „Za naszą i waszą wolność” serce każdego Polaka na Kresach zaczyna bić mocniej.

Przed wejściem do sali konferencyjnej hotelu „Podole” każda nauczycielka czy nauczyciel języka polskiego otrzymały zestaw lektur w języku polskim, jako prezent od głównego organizatora imprezy Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Niektóre tytuły, jak „Program wychowawczy oparty na wartościach według wychowania Jana Pawła II” są dobrze znane w polskim środowisku Podola i Wołynia. Tym razem poloniści WOK mogli także dostać takie ciekawostki, jak „Nasz folklor ocalony”, „Przyroda w polskiej tradycji” czy „Polskie obrzędy i zwyczaje”.

W części merytorycznej spotkania słowo zabierali po kolei konsul Damian Ciarciński, konsul ds wizowych Sylwester Rudy, prezes zarządu Fundacji „Wolność i Demokracja” Michał Dworczyk, przedstawiciele Instytutu Jana Pawła II Anna Opolska i Marzena Zielonka. Ostatnie zaprezentowali tytuły, przygotowane przez ich instytucję, w tym także „Program wychowawczy Jana Pawła II”, które dostali poloniści z Podola i Polesia. Nie zabrakło oczywiście głównego gospodarza imprezy – Konsula Generalnego RP Krzysztofa Świderka. Szef polskiej  placówki dyplomatycznej w Winnicy podczas spotkania merytorycznego pełnił funkcję moderatora.

Najwięcej ciepłych słów skierowano oczywiście do nauczycieli-polonistów. Dzień Nauczyciela wprawdzie przypada w Polsce na 14 października ale ze względu na dzień roboczy, uroczystości przeniesiono na sobotę, cztery dni później. Dzięki temu z zaproszenia mogli skorzystać ci nauczyciele języka polskiego, którzy mieszkają najdalej i potrzebują nawet pół dnia, by dotrzeć do stolicy winnickiego okręgu konsularnego. Oklaskami powitano nauczycielki z Polski, oddelegowane z ORPEGu, które, nie bojąc się wojny na wschodzie, przyjechały na Kresy by krzewić Polskość wśród Polaków ale… także i wśród Ukraińców bowiem język polski dziś ma status bardzo „renomowanego” języka zagranicznego a ukraińska młodzież coraz częściej wybiera Polskę jako kraj, w którym znajdują się bardzo dobre uczelnie wyższe a ceny za naukę nie są dużo wyższe od tych, które oferują uniwersytety ukraińskie.

Uroczysty obiad rozpoczął się od przywitania Konsula Generalnego Krzysztofa Świderka, skierowanego do obecnych na sali restauracji. Asystowali mu wspomniani już wyżej konsulowe Damian Ciarciński oraz Sylwester Rudy a także konsul Diana Graczyk i prezes zarządu WiD Michał Dworczyk. Po tradycyjnym błogosławieństwie przez księdza, jedzenia wszyscy przystąpili do smakowania przysmaków kuchni polskiej i ukraińskiej, także dań gorących. Tradycyjnie przy stołach omawiano ważne sprawy organizacyjne i problemy polskich placówek szkolnych w trzech obwodach, nawiązano nowe znajomości oraz zadano pytania przedstawicielom Fundacji „Wolność i Demokracja” – Michałowi Dworczykowi i Lili Luboniewicz.

Większość gości opuściła restaurację przed godziną 14.30 ale byli także tacy, którzy w dyskusjach i rozmowach, związanych z problemami polskiego środowiska na Ukrainie, spędzili czas prawie do późnego wieczora. Cóż, polska mniejszość narodowa powoli przechodzi na nowy poziom aktywności w państwie ukraińskim. Pojawiają się nowi liderzy, powstają nowe czasopisma polskie i punkty nauczania języka przodków a Polska z honorem „broni” tytułu najbliższego partnera Ukrainy na drodze do eurointegracji.

Jerzy Wójcicki, zdjęcia Ania Szłapak, 19.10.14 r.

GK

 

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 657}

 


{morfeo 658}

 


{morfeo 659}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code