Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Obchody Dnia Bohaterów Niebiańskiej Sotni w Żytomierzu z udziałem miejscowych Polaków

Obchody Dnia Bohaterów Niebiańskiej Sotni w Żytomierzu z udziałem miejscowych Polaków

Z inicjatywy władz obwodu żytomierskiego przedstawiciele organizacji społecznych zebrali się 20 lutego aby uczcić pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni, którzy zginęli rok temu na Majdanie w Kijowie podczas kulminacyjnego momentu Rewolucji Godności.

Na specjalnym posiedzeniu w Administracji Obwodowej minutą ciszy uczczono Bohaterów Majdanu oraz tych wszystkich, którzy w minionym roku oddali życie, walcząc w obronie Ukrainy.

Aktywiści, zebrani na spotkaniu w Administracji wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją polityczną oraz gospodarczą na Ukrainie. Po burzliwej dyskusji wszyscy udali się na plac Korolowa, gdzie mieszczą się zdjęcia Bohaterów Niebiańskiej Sotni, wśród których również byli żytomierzanie.

Wspólną modlitwę za poległych poprowadzili episkop Iziasław cerkwi prawosławnej kijowskiego patriarchatu oraz proboszcz katedry żytomierskiej ks. kanonik Wiktor Makowski. Kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele władz miasta i obwodu, duchowieństwo i mieszkańcy miasta, w tym kapelan Polaków na Żytomierszczyźnie ks. Jarosław Giżycki oraz prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur.

Na podstawie informacji www.zozpu.zhitomir.net, 21.02.15 r.