Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody 98. rocznicy Niepodległości Polski w Winnickim Okręgu Konsularnym

Obchody 98. rocznicy Niepodległości Polski w Winnickim Okręgu Konsularnym

W asyście rumuńskich dyplomatów i przedstawicieli władz miejskich i obwodowych z Bukowiny, Podola i Wołynia oraz duchowieństwa 5 listopada w Winnicy odbyły się obchody Święta Niepodległości Polski.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się ze złożenia kwiatów i zapalonych zniczy pod tablicą Józefa Piłsudskiego przy ulicy Sobornej. W wykonaniu prezesów organizacji polskich i przedstawicieli polskiej dyplomacji zabrzmiała „Pierwsza brygada” – pieśń legionistów I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez przyszłego Marszałka. Wspomniano o śp. Janie Glinczewskim, bez którego nie obchodziła się wcześniej żadna podobna uroczystość oraz o słowach „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”, które Piłsudski wypowiedział w 1920 roku.

Główna część uroczystości odbyła się w restauracji „Welur”. Jej oprawę muzyczną zapewnił chór im. Juliusza Zarębskiego pod batutą Jana Krasowskiego. Przybyłych z czterech obwodów Polaków, duchowieństwo oraz przedstawicieli władz przywitał gospodarz uroczystości – konsul generalny RP Tomasz Olejniczak. Słowo powitalne wygłosili rumuński dyplomata Jonel Iwan, przewodniczący Administracji Obwodowej Walerij Korowij, Rady Obwodowej – Anatolij Olijnyk, mer miasta Winnicy Serhij Morgunow oraz proboszcz Sanktuarium w Latyczowie ks. Adam Przywuski. Ukraińscy goście dziękowali Polakom za wsparcie w budowaniu nowoczesnego państwa europejskiego, podkreślając, że współpraca między obydwoma państwami rozwija się zarówno na poziomie lokalnym, jak i państwowym.

Po pobłogosławieniu przez ks. Przywuskiego jedzenia wszyscy zebrali się za gęsto zastawianymi stołami by spróbować dań kuchni polskiej, ukraińskiej oraz wschodniej. Za kielichem dobrego wina liderzy środowiska polskiego z Podola, Bukowiny i Wołynia omówili ważne sprawy organizacyjne, rozdali zaproszenia na własne uroczystości oraz dowiedzieli się o tym co dzieje się u sąsiadów.

Organizatorem obchodów Święta Niepodległości Polski w Winnicy był Konsulat Generalny RP na czele z kierownikiem placówki Tomaszem Olejniczakiem.

Słowo Polskie, 05.11.16 r.