Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody 95. rocznicy Polsko-Ukraińskiego Sojuszu w Winnicy. Fotorelacja

Obchody 95. rocznicy Polsko-Ukraińskiego Sojuszu w Winnicy. Fotorelacja

25 kwietnia w Winnicy odbyły się Centralne Obchody 95. Rocznicy Polsko-Ukraińskiego Sojuszu 1920 roku.

W ramach uroczystości na Uniwersytecie Technicznym odbyły się obrady „okrągłego stołu” pt. „Braterstwo broni. Polsko-Ukraiński Sojusz 1920 r.” z udziałem znanych historyków z Polski oraz Ukrainy (JE Ambasador RP Henryk Litwin, płk WP Tadeusz Krząstek, dr Andrij Rukkas, mec. Henryk Grocholski i inni).

Po obiedzie na centralnym placu miasta przy magistracie otwarto wystawę „Za Wolność Naszą i Waszą” z udziałem władz obwodu i miasta oraz licznej grupy miejscowych Polaków. Członkowie polskiej (SRH Marienburg) i ukraińskiej (z Kamieńca Podolskiego) grup rekonstrukcyjnych zorganizowali wspólny pokaz musztry w mundurach WP i żołnierzy URL wzorca 1920 roku. Pod tablicą Marszałka Piłsudskiego i Eugena Markowicza (ministra w rządzie URL) złożono wiązanki kwiatów.

O 17.00 w winnickim kinie „Rodyna” odbył się pokaz filmu „Trudne partnerstwo” z udziałem płk Tadeusza Krząstka, jednego z jego twórców.

Szersza relacja już wkrótce.

Słowo Polskie, zdjęcia: Henryk Grocholski, Jerzy Wójcicki, 25.04.15 r.


{morfeo 816}

{youtube}{/youtube}