Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Obchody 75. rocznicy Zbrodni Katynskiej w Bykowni

Obchody 75. rocznicy Zbrodni Katynskiej w Bykowni

Sekretarz Polskiej Rady Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert w Bykowni. Źródło - www.radaopwim.gov.plW dniu 9 kwietnia w Kijowie i Bykowni odbędą się centralne uroczystości obchodów 75. rocznicy morderstw 22. tysięcy polskich jeńców wojennych przez specjalne jednostki NKWD w Katyniu, Charkowie, Ostaszkowie i innych miejscowościach.

W obchodach wezmą udział prezydenci Bronisław Komorowski i Petro Poroszenko, przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego na Ukrainie i ukraińskich władz, prezesi i członkowie miejscowych polskich organizacji społecznych oraz duchowieństwo.

Bykownie wybrano nie przypadkowo na miejsce przeprowadzenia podobnego przedsięwzięcia. Miejscowe lasy stały się największym zbiorowym cmentarzem ofiar represji politycznych na Ukrainie. Mieścił się tutaj specjalny obiekt NKWD, w którym na skalę masową chowano rozstrzelanych i zakatowanych Ukraińców, Polaków oraz przedstawicieli innych narodowości.

W tym roku zrezygnowano z przeprowadzenia głównych obchodów w rosyjskim Katyniu w dużej mierze ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.

Słowo Polskie, 08.04.15 r.; KZ