Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Obchody 5. rocznicy powstania LITPOLUKRBRIG

Obchody 5. rocznicy powstania LITPOLUKRBRIG

Fot. Internet

2 września w Lublinie ministrowie obrony Litwy, Polski i Ukrainy Andrij Taran, Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis uczestniczyli w obchodach 5. rocznicy utworzenia wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG.

„Istotę współpracy najlepiej oddaje hasło przedstawione przez dowódcę brygady: „Three nations – one vision”. Rzeczywiście w tym określeniu skupia się zadanie, jakie stoi przed Brygadą, skupia się także zadanie, jakie stoi przed nami – ministrami obrony narodowej. Ta współpraca jest dobra dla bezpieczeństwa naszych państw, ta współpraca przynosi realne, konkretne korzyści – powiedział podczas uroczystości polski minister Mariusz Błaszczak.

Szefowie resortów trzech państw wzięli udział w odprawie z dowództwem brygady. Podczas spotkania zapoznani zostali z zadaniami jednostki oraz przyszłymi planami dotyczącymi szkoleń, ćwiczeń czy współpracy z innymi jednostkami wojskowymi.
Brygada LITPOLUKRBRIG cały czas się rozwija. Jej funkcjonowanie to świetny przykład harmonijnej, szybkiej i efektywnej współpracy trzech narodów. To także przykład rozwoju wspólnych możliwości obronnych. Funkcjonowanie Wielonarodowej Brygady ze sztabem w Lublinie, pokazuje jak owocna jest współpraca między Polską, Litwą i Ukrainą, szczególnie w jej wojskowym wymiarze.

Bezpośrednio po zakończeniu obchodów święta LITPOLUKRBRIG odbyło się spotkanie bilateralne ministrów Polski i Ukrainy.

Umowa o utworzeniu LITPOLUKRBRIG została podpisana we wrześniu 2014 roku. Ostatecznie powstała rok później, a zdolność operacyjną połączenia osiągnięto w styczniu 2017 roku. Jesienią 2017 roku brygada otrzymała flagę bojową i imię hetmana Konstantego Ostrogskiego. Dowództwo brygady znajduje się w Lublinie, wyższe dowództwo zmienia się co trzy lata.

Oficjalna ceremonia odbyła się w kompleksie LITPOLUKRBRIG. W uroczystości wziął udział Minister Obrony Narodowej Republiki Litewskiej Raimundas Karoblis, Minister Obrony Narodowej RP Mariusz Błaszczak oraz Minister Obrony Ukrainy Andriy Taran. Ich obecność jest wyrazem uznania dla pięciu lat ciągłej i efektywnej współpracy wojskowej oraz faktu, że Brygada wnosi wartość dodaną do współpracy wojskowej w regionie i przyczynia się do rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy, zwłaszcza w osiąganiu standardów NATO.

Podczas oficjalnej ceremonii podniesiono trzy flagi narodowe i odegrano hymny. Ministrowie podkreślili profesjonalizm i oddanie służbie wojskowej oficerów pełniących służbę w Brygadzie. Ich miłe słowa zostały potwierdzone przez odznaczenie kilku oficerów medalami. Ministrowie podkreślili znaczenie i możliwości dalszego rozwoju trójstronnej współpracy wojskowej. Rozpoczynając strategiczny dialog między trzema resortami obrony obu krajów podzielono się również pomysłami dotyczącymi rozwoju i kontynuacji współpracy oraz zacieśnienia stosunków wojskowych na przykładzie LITPOLUKBRIG. Szanse na rozszerzenie współpracy przede wszystkim możliwe są w ramach wojskowej współpracy obrony terytorialnej, szkolenia żołnierzy LITPOLUKRBRIG w celu przygotowania do misji, operacji i aktywnego funkcjonowania.

Pułkownik Dmytro BRATISHKO, Dowódca Brygady, przywitał wszystkich dostojnych gości i członków rodziny słowami: „Wielka Brygada Litewsko-Polsko-Ukraińska im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego to wspólny projekt szerszej współpracy wojskowej trzech państw europejskich, będący odpowiedzią na współczesną sytuację w regionie. Jest to namacalny dowód na większą wizję, która koncentruje się na doprowadzeniu większej liczby krajów do działania jako jeden podmiot, mający podobne cele, zjednoczony dla bezpieczniejszej przyszłości. Dziś obchodzimy 5-lecie naszego istnienia, honorując i doceniając nieustającą pomoc i wsparcie zarówno najwyższych władz państwowych, jak i różnych organizacji, służb mundurowych i na pewno lokalnych instytucji z Lublina.” Dowódca LITPOLUKRBRIG wyraził uznanie za wybitną pracę całego personelu Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, podkreślając, że ciężka praca i poświęcenie personelu czynią z tej wielonarodowej jednostki przykład udanej współpracy wojskowej różnych narodów pod jednym dachem.

Głównej uroczystości towarzyszył szereg innych wydarzeń, poświęconych 5. rocznicy LITPOLUKRBRIG.

1 października 2020 r. Po raz pierwszy w historii LITPOLUKRBRIG na Placu Litewskim w Lublinie uroczyście otwarto wystawę fotografii „LITPOLUKRBRIG W OBIEKTYWIE”. Wystawa zawiera najciekawsze i najważniejsze zdjęcia z życia codziennego oraz najważniejszych wydarzeń Brygady: ćwiczeń wojskowych, wydarzeń historycznych, oficjalnych spotkań i wizyt. Na Lubelskim Placu Litewskim odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia, podniesienie flag oraz przemówienia dostojnych gości. Dowódca LITPOLUKRBRIG pułkownik Dmytro BRATISHKO wręczył personelowi Brygady Znak Honorowy Wojska Polskiego, Odznakę Honorową LITPOLUKRBRIG, Medal Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego oraz specjalną edycję Medalu na 5-lecie Brygady.

W ramach oficjalnego programu obchodów odbyło się odsłonięcie pamiątkowego popiersia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego w Sali Tradycji LITPOLUKRBRIG, którego replikę podarował Prezes Fundacji „CROWN OF DUKES OSTROGSKI” Robertas Gabulas z okazji 5. rocznicy.

Tradycyjnie na uroczystościach wojskowych nie mogło zabraknąć specjalnych wydarzeń sportowych. 30 września odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dowódcy LITPOLUKRBRIG. Dziewięć drużyn spotkało się na boisku piłkarskim Stadionu MKS „AVIA” ŚWIDNIK. Po zaciętej rywalizacji w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, drużyna 19. Brygady Zmechanizowanej zdobyła Puchar Dowódcy LITPOLUKRBRIG

Sergiusz Porowczuk, Walentyna Jusupowa, na podstawie informacji LITPOLUKRBRIG, 7 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code