Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Obchody 225. rocznicy ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari we Lwowie

Obchody 225. rocznicy ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari we Lwowie

Na lwowskim Cmentarzu Łyczakowskim 18 czerwca br. odbyła się uroczystość z okazji 225. rocznicy ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Jest to najstarsze odznaczenie wojskowe na świecie przyznawane do chwili obecnej. Ustanowione zostało przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uczczenia zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami (obecnie na terenie Obwodu Chmielnickiego), stoczonej z Rosjanami 18 czerwca 1792 roku w czasie wojny w obronie Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości odbyły się przy grobie gen. Benedykta Kołyszki, jednego z pierwszych odznaczonych Krzyżem Orderu (właśnie za zasługi w bitwie pod Zieleńcami), który następnie brał udział w Insurekcji Kościuszkowskiej i dowodził Powstaniem Listopadowym na Podolu.

W uroczystościach uczestniczyli Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP prof. Piotr Gliński, Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, Dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki, Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie płk Tomasz Strycharz, Kierownik WPHI Ambasady RP w Kijowie Bartosz Musiałowicz, Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski, Konsul Włodzimierz Sulgustowski z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, przedstawiciele organizacji polskich i in.

Znicze złożono także na grobach Władysława Bełzy, poetki i nowelistki Marii Konopnickiej, architekta Opery Lwowskiej Zygmunta Gorgolewskiego.

Na sam koniec pod odnowionym grobem innego powstańca listopadowego, również kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, Konstantego Juliana Ordona, Wicepremier P. Gliński odbył krótkie spotkanie z zespołem polskich konserwatorów, którzy od lat pracują na cmentarzu Łyczakowskim, korzystając ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i innych.

Dmytro Antoniuk, 20.06.17 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code