Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Obchody 105. rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką

Obchody 105. rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką

21 sierpnia 2021 roku na Cmentarzu Legionów Polskich w „Polskim Lasku” w Kostiuchnówce odbyła się uroczystość upamiętnienia polskich legionistów poległych w walce z Rosjanami w 1916 roku w czasie I wojny Światowej.

W wydarzeniu wziął udział Attaché ds. Kultury Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku pan Piotr Urbanowicz, przewodniczący Maniewickiej Zjednoczonej Terytorialnej Hromady Oleksandr Hawryluk wspólnie z sekretarzem Maniewickiej Sełyszcznej Rady Wołodymyrem Czerczykiem, biskup kościoła rzymskokatolickiego Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej, proboszcz parafii Świętego Ducha w Maniewicach ks. Andrzej Maciej, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego Jarosław Piast z Sarn, naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak z delegacją z Głównej Kwatery ZHP oraz z Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP, delegacje Muzeum Józefa Piłsudskiego,młodzież zrzeszona w organizacjach harcerskich i płastuńskich.

Obchody były poświęcone 105. rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką, 23. edycji Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie oraz 10. rocznicy o Centrum Dialogu Kostiuchnówka.

Na początku uroczystości odśpiewano hymny narodowe Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Potem czekałem na uczestników wydarzenia w którym wzięli udział harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP, Harcerskiego Hufca „Wołyń”, plastuni z 33 kurenia im. Ułasa Samczuka w Rownem.

Modlitwę w intencji zmarłych poprowadził bp Skomarowski w asyście innych przedstawicieli duchowieństwa katolickiego.

W imieniu Konsula Generalnego RP w Łucku pana Sławomira Misiaka słowo powitalne wygłosił Attaché ds. Kultury Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku pan Piotr Urbanowicz. W swoim przemówieniu wysoko wyraził znaczenie działalności na terenie Wołynia Centrum Dialogu w Kostiuchnówce który upamiętnia pamięć polskich legionistów poległych 105 lat temu, restaurowanie grobów i poszukiwanie polskich pochówków. „Moje serce się raduje, kiedy możemy wypełniać tę naszą misję z takimi partnerami” – mówił Urbanowicz.

Wójt Maniewickiej Hromady Oleksandr Hawryluk pochwalił działania dyrektora dyrektora Centrum Dialogu w Kostiuchnówce Jacka Góreckiego . Od 23 lat odwiedza nas wiele delegacji z Polski. Goście z Polski we wsi Kostiuchnówce są bardzo dobrze przyjmowani i i szanowani. Dziś mieszkańcy wsi współpracują z Polakami na historycznym miejscu ważnym dla każdego Polaka – Polskiej Górce. 24 sierpnia 2021 roku, w Dniu Niezależności Ukrainy Maniewicka Hromada podpisze umowę partnerską z miastem Zgierz – powiedział pan Oleksandr Hawryluk.

Po uroczystościach goście zostali zaproszeni na obiad w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce.

Wieczorem w lesie przy grobach odbył się występ słynnego polskiego aktora Huberta Kolacha. Wieczorny spektakl w lesie w wykonaniu jednego aktora wywarł wielkie wrażenie na obecnych. Takie przedstawienia w lesie odbywają się corocznie.

To już czwarta wizyta plastunów z Równego w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce. Chcielibyśmy wyrazić szczerą wdzięczność dyrektorowi Centrum Dialogu Kostiuchnówka Jackowi Góreckiemu oraz szefowi harcerskiego hufca „Wołyń” Aleksandrowi Radicy za dobrą organizację wyjazdu.

Inicjatywa została zrealizowana w ramach podpisanego we 14września 2020 roku porozumienia między przedstawicielami Równieńskiego ośrodka PŁAST i harcerzy.

Sergij Porowczuk, 27 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code