Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Obchody 101. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu w obwodzie rówieńskim

Obchody 101. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu w obwodzie rówieńskim

W dniach 3-6 czerwca na Wołyniu gościł znany polski historyk, wykładowca, dokumentalista, pracownik Studiów Wschodnich Uniwersytu Warszawskiego płk Tadeusz Krząstek.

Wizyta pana Krząstka i innych gości z Polski odbyła się na zaproszenie Prezesa Centrum Kulturalno-Edukacyjnego im. T. O. Sosnowskiego w Równem, Jarosława Kowalczuka, w ramach obchodów 101-lecia sojuszu Symona Petlury i Józefa Piłsudskiego.

Podczas pierwszego dnia wizyty uczczono pamięć polskich żołnierzy, którzy stoczyli walkę z bolszewikami pod Równem 101 lat temu. Uroczystość odbyła się na cmentarzu dubnowskim, gdzie znajdują się groby polskich żołnierzy z 1920 roku. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele mniejszości polskiej z miasta Równe, płk Tadeusz Krząstek, lokalna inteligencja, przedstawiciele parafii rzymskokatolickiej w Równem. Honorową wartę wystawili rekonstruktorzy i sympatycy i 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich z Krakowa. Drugiego dnia goście z Polski odwiedzili parafię rzymskokatolicką św. Antoniego w Korcu. Odwiedzili kościół św. Antoniego, i wzięli udział w Liturgii Świętej. Zapoznali się także z działalnością parafii, zwiedzali lochy kościoła. Wycieczkę po Korcu poprowadził o. Tomasz Czopora.

Na mogile nieznanego żołnierza z 1920 roku delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

Trzeciego dnia przedstawiciele polskiej delegacji odwiedzili miasto Ostróg. Zobaczyli lokalne muzeum, złożyli kwiaty pod odrestaurowanym pomnikiem Wojska Polskiego z 1920 roku. W miejscowym kościele odbyło się nabożeństwo. Czwartego dnia wizyty miała miejsce wycieczka do Zdołbunowa i Dubna. W Zdołbunowie odbyło się spotkanie z miejscowymi Polakami, zwiedzano kościół, odbyło się także spotkanie z burmistrzem, złożono kwiaty na miejscowym polskim cmentarzu.

Po południu polska delegacja odwiedziła fort w Tarakanowie na Wołyniu, w Dubnie koło Równego, mogiłę żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w trakcie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7–21 lipca 1920 roku.

Podczas pobytu na terenie fortu goście w rozmowie z lokalnymi historykami z Dubna zapoznali się z wydarzeniami, które miały miejsce 101 lat temu w czasie obrony fortu Zahorce w walce z konnicą Budionnego. Na mogiłach żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w trakcie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7–21 lipca 1920 roku płk Tadeusz Krząstek zapalił znicz i umieścił wstęgę od Instytutu Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego. Członkowie polskiej delegacji, rekonstruktorzy i miłośnicy 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich z Krakowa zapalili na zbiorowej mogile znicze, odmówiono modlitwę Ojcze nasz.

Wieczna chwała bohaterom, którzy 101 lat temu oddali swoje życie w walce przeciwko czerwonej bezbożnej inwazji bolszewickiej. Wieczna pamięć bohaterom!

Spotkanie odbyło się w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Takie wspólne spotkania są ważnym elementem Polsko-Ukraińskiego procesu pojednania. Razem obchodzone wydarzenia są ważne ze względu na współczesne imperialne zagrożenia ze wschodu.

Sergij Porowczuk, zdjęcia: Sergij Porowczuk , Jaroslaw Kowalczuk, 10 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code