Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Obchody 100. rocznicy bitwy pod Zadwórzem

Obchody 100. rocznicy bitwy pod Zadwórzem

Na cmentarzu wojskowym w Zadwórzu niedaleko Lwowa w sobotę 22 sierpnia 2020 r. odbyły się uroczystości poświęcone 100. rocznicy bohaterskiego boju „orląt lwowskich” z I Armią Konną Siemiona Budionnego – bitwy, która zatrzymała pochód bolszewików na Lwów i zmusiła ich do zrezygnowania z bezpośredniego ataku na miasto.

17 sierpnia 1920 roku batalion 330 młodych polskich ochotników pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego starł się w śmiertelnym boju z armią bolszewicką pod Zadwórzem. W nierównej walce poległo 318 „Orląt”, a bitwa przeszła do historii jako „Polskie Termopile”.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi przy pomocy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W obchodach udział wzięli: Michał Giergoń – zastępca ambasadora RP w Kijowie, Eliza Dzwonkiewicz – Konsul Generalny RP we Lwowie, kmdr Maciej Nałęcz – Attaché Obrony.

Po Mszy Świętej w intencji poległych odczytane zostały okolicznościowe listy Ministra Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po wystąpieniach delegacje złożyły wieńce u stóp wieńczącego kurhan krzyża.

Słowo Polskie za: KG RP we Lwowie, 25 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code