Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » O zamku w Starokonstantynowie

O zamku w Starokonstantynowie

Zdjęcia: Dmytro SlediukDo dzisiejszych dni w miejscowości Starokonstantynów (obwód chmielnicki) zachował się zamek księcia Konstantego Wasyla Ostrogskiego. Mieszkańcy miasta są dumni, że mają taki zabytek, i dumnie opowiadają o nim turystom.

Miasto Starokostantynów zostało założone przez księcia Ostrogskiego w 1561 roku. Jak i inne stare miasta na Podolu, mieści ono w sobie wiele legend i tajemnic. Mieszkańcy na przykład wierzą, że zamek Ostrogskich był drugą stolicą jednego z najbogatszych magnatów – wielkiego litewskiego księcia Wasyla Ostrogskiego. Ale historycy twierdzą inne: miasto leżało na jednym z trzech kierunków najazdów, z boku Chanatu Krymskiego (oznaczony jak “Czarny szlak” na karcie G. Boplana) i dlatego miasto nosiło czysto obronne znaczenie. Oficjalnymi rezydencjami  księcia Wasyla Ostrogskiego, historykami uważa się, miasta Dubno ta Ostróg, gdzie była wydana w 1581 roku słynna Ostrogska Biblia.

Starokonstantynowski zamek jest usytuowany między rzekami Słucz oraz Ikopot. Za formą podobny jest do wydłużonego trójkąta, dwie strony którego są omywane wodą, a trzecia graniczy z miastem. Mieszkańcy mówią że Ostrogski zbudował tak, żeby mocna i śliczna struktura, służyła niezawodną ochroną od tatarskich hord ta innych wrogów. A także obrona jego domostwa była najskuteczniejsza. Sam zamek ma dwa piętra i dużą piwnicę, w ktorej mieścili się zapasy broni. W środku budowli znajdowała się krynica, którą możemy zobaczyć także dziś. Sypialnie były na drugim piętrze.

Główne zamkowe struktury – to rezydencja książęca (pałac), świątynia Św. Trójcy, mianowicie rodzinna cerkiew K. Ostrogskiego i obronna wieża są przytuleni jedna do drugiej przez brak wolnego miejsca przy planowaniu fortyfikacji. Na terenie miasta mieści się dzwonnica, brama wjazdowa ze strony podwórka, oraz resztki zamkowego muru. Mijają lata, a sam pałac, jak i obronna wieża, są w zaniedbanym stanie. W pałacu powstaje muzeum „Stary Kostantynów”, które mogą odwiedzić wszyscy chętni.

– W naszym muzeum bywają turyści z Polski, Czech, Petersburga, Moskwy, Doniecka z innych państw oraz miast. Odwiedzający byli zadowoleni z wizyty w naszym mieście — opowiadają pracownicy muzeum. W zamku mieści się dużo obrazów oraz ikon. Warto zobaczyć eksponaty, ktore znaleziono podczas prac porządkowych w zamku.

W ogóle mówią, że historia Starokonstantynówa jest bogata na legendy, i czasem trudno odróżnić je od historycznych faktów. Istnieją podania o tym, że krymski chan, przejeżdżając przez rzekę Słucz w okolicach terazniejszego Starokostantynówa zgubił swoją kronę. I kiedy czyścili rzekę, wszyscy spodziewali się, że krona będzie odnaleziona. Ale tak się nie stało. Przeciez uważa się, że, więc za wszystko, jakiś skarb tutaj taki było zgubiono, albo było schowano.

Mowią także, że w rzece Słucz jest dużo złota, które odnaleźć tak i nie udało się nie komu. Jest legenda, że istniało podziemne przejście od Starokostantynówa aż do Międzybóża oraz historie o tym, że było przejście na inny bok rzeki.
Zamek Ostrogskich – jest zabytkiem architektury znaczenia narodowego, wizytówka Starokonstantynówa. Jeśli kiedykołwiek państwo odwiedzicie miasto Starokostantynów, musicie zobaczyć i odczuć tą magiczną atmosferę średniowiecza.

Switłana Łaszewicz, 08.06.16 r.