Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » O „Winnickim Katyniu” w Polonii

O „Winnickim Katyniu” w Polonii

Od lewej - Agata Konarska, Diana Skaya, Liliana Komorowska, Jacek Pawłowicz, Ajka Tarasow17 maja w programie Halo Polonia na antenie TVP Polonia spotkali się przedstawiciel polskiego IPN Jacek Pawłowicz oraz współtwórcy filmu „Ojcu”, opowiadającego o tragedii Polaków, zamordowanych podczas Wielkiego Terroru w latach 1937-38 w Winnicy.

Prowadząca programu Agata Konarska połączyła się za pośrednictwem Skype z Dianą Skaya oraz Lilianą Komorowską, które wówczas przebywały w Cannes na prezentacji filmu w ramach Short Films Festiwal. W rozmowie uczestniczyła także Ajka Tarasow, zaangażowana we współpracę produkcyjną.

– Nasz film budzi wielkie zainteresowanie w Cannes. Mamy nadzieję, że wkrótce trafi on na Ukrainę i do Winnicy, gdzie mieszkają potomkowie Polaków, zamordowanych w latach 30. przez komunistów – mówiły Skaya i Komorowska.

Jacek Pawłowicz wspomniał o niedostatecznie zbadanym temacie mordów na Polakach i Ukraińcach w Winnicy, które miały miejsce w latach 1937-38. Ajka Tarasow zaprezentowała zdjęcie Adama Bandrowskiego, Polaka z Winnicy, losy którego stały się głównym bodźcem do stworzenia filmu „Ojcu” na motywach opowieści jego córki Aliny Bandrowskiej.

Adam Bandrowski podzielił los ponad dziesięciu tysięcy polskich, ukraińskich i rosyjskich mieszkańców Podola, zamordowanych przez sowieckie władze pod pretekstem zwalczania „wrogów narodu” i szpiegostwa na rzecz Polski. Ciała ofiar zakopano w tajemnicy w masowych dołach śmierci w winnickim parku i dwóch innych miejscach na terenie miasta.

Jerzy Wójcicki, zdjęcia: TVP Polonia, 18.05.16 r.

 

Więcej na temat: Wielki Terror w Winnicy. Cyfry i fakty; Kulisy powstania filmu „Ojcu” o zbrodniach z nakazu Kremla w Winnicy w latach 30.; O „Winnickim Katyniu” głośno także na festiwalu filmowym w Cannes; Pojawił się zwiastun filmu o winnickim Katyniu;