Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » O „Winnickim Katyniu” głośno także na festiwalu filmowym w Cannes

O „Winnickim Katyniu” głośno także na festiwalu filmowym w Cannes

Polsko-kanadyjski film krótkometrażowy „Ojcu” o represjach NKWD w Winnicy zostanie pokazany na festiwalu krótkich form filmowych w Cannes.

Na tegorocznym festiwalu wśród trzech polskich krótkich metraży znajdzie się także polsko-kanadyjski film „Ojcu” o losach Polaka Adama Bandrowskiego z Winnicy, który został zamordowany przez NKWD w ramach tzw. „operacji polskiej”.

Wątek filmu dotyczy wydarzeń, nazywanych „winnickim Katyniem” – represji bolszewiskich organów ścigania, które na rozkaz komisarza Jeżowa w latach 1937-38 wykonywały „dzienną normę” rozstrzeliwań Ukraińców, Polaków i przedstawicieli innych narodowości na podstawie wyroków tzw „trójki” bez możliwości apelacji i odwołania od decyzji. Rodzinom zamordowanych Podolan wysyłano listy, że ich „tata, brat został wysłany na Sybir bez możliwości prowadzenia korespondencji”. Dopiero w latach 60-90 dziesiątki tysięcy więźniów politycznych pośmiertnie uniewinniono. 
Polaków oskarżano o udział w Polskiej Organizacji Wojskowej, Ukraińców – za sabotaż kolektywizacji i inne bezpodstawne zarzuty.

W rolę głównego aktora wcielił się Polak, głównej aktorki – Ukrainka z Czerniowec, a funkcjonariuszy NKWD – Rosjanie. Film jest w języku polskim z ukraińskimi, rosyjskimi i angielskimi napisami.

– Kiedy odwiedziliśmy kilka lat temu Winnicę, mieliśmy tylko pomysł, żeby coś podobnego zrobić i kopię  dokumentów mojego dziadka, zamordowanego przez NKWD, które odnaleźliśmy w miejscowym archiwum. Kiedy nasz film dostał się na listę produkcji, które zostaną pokazane na festiwalu w Cannes, otrzymaliśmy masę maili i telefonów z gratulacjami. To już jest wielki sukces dla nas – opowiada Diana Skaya, współtwórczyni filmu.

Film „Ojcu” współfinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

Wśród krótkich filmów, które zostaną pokazane w Cannes zobaczymy także pięć ukraińskich produkcji, w tym – „Pieśń żołnierza” o wojnie na wschodzie Ukrainy z rosyjskim okupantem.

69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 11-22 maja br.

Słowo Polskie, K.B., 20.02.16 r.

 

Więcej na temat: Pojawił się zwiastun filmu o winnickim Katyniu