Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » O Ukrainie i polskiej mniejszości w tym kraju rozmawiano 7 czerwca w Pałacu Prezydenckim

O Ukrainie i polskiej mniejszości w tym kraju rozmawiano 7 czerwca w Pałacu Prezydenckim

Rafał Dzięciołowski, Włodzimierz Iszczuk, Adam Kwiatkowski, Jerzy WójcickiPod koniec pierwszej dekady czerwca w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu doszło do spotkania sekretarza stanu, szefa Gabinetu Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego oraz członka Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP Rafała Dzięciołowskiego z Polakami z Ukrainy.

Prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” w Winnicy, członek Zarządu Związku Polaków na Ukrainie Jerzy Wójcicki oraz redaktor kwartalnika „Głos Polonii” (Żytomierz) Włodzimierz Iszczuk przedstawili podsumowanie konferencji oświatowej, poświęconej polskiemu szkolnictwu na Wschodzie, która odbyła się dzień wcześniej w Senacie i porozmawiali z przedstawicielami polskich instytucji najwyższego szczebla o ważnych sprawach dotyczących Ukrainy oraz Polaków, tam mieszkających.

Adam Kwiatkowski interesował się sytuacją polskiej mniejszości na Ukrainie, procesem zmiany nazewnictwa ulic w tym kraju z uwzględnieniem polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego tych ziem. Włodzimierz Iszczuk mówił o odrodzeniu polskiej tożsamości i pamięci narodowej na Ukrainie, o konieczności kontynuacji polsko-ukraińskiego pojednania, porozumienia i popularyzacji idei Międzymorza nawołującej do polityki Józefa Piłsudskiego oraz Lecha Kaczyńskiego. Jerzy Wójcicki wspomniał o sukcesie w nadaniu jednej z winnickich ulic nazwy Jana Pawła II oraz podkreślił, że Polacy, mieszkający w tym mieście aktywnie wspierają walkę ukraińskich żołnierzy z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju. Stowarzyszenie „Kresowiacy”, m.in.,  pomaga grupie wolontariuszy, operującej w tzw. „promzonie” Awdijowki i ewakuującej rannych ukraińskich żołnierzy i cywilów do pobliskich szpitali w Krasnoarmiejsku i innych miastach, licząc na wsparcie w tej sprawie także strony polskiej.

Rafał Dzięciołowski wspomniał o dialogu historycznym pomiędzy Polską a Ukrainą, trudnych pytaniach w tej płaszczyźnie oraz planach na wspólne upamiętnienie żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej w dniu 15 sierpnia br.

Trzy miesiące wcześniej szef Gabinetu Prezydenta RP spotkał się we Lwowie z Polakami z Ukrainy, walczącymi w ATO. Podczas czerwcowego spotkania Adam Kwiatkowski potwierdził, że lwowskie spotkanie i upamiętnienie w Zimnej Wodzie poległego na donbaskim froncie Polaka dało mu dużo do myślenia i podobne inicjatywy będą kontynuowane w przyszłości.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim kilkakrotnie przewijało się hasło „Za Wolność Naszą i Waszą” w kontekście wykorzystania przykładu polsko-ukraińskiego sojuszu militarnego z 1920 roku, jako jednego z wzorców dla punktu odniesienia w historii polskiego i ukraińskiego narodów.

Po godzinnym spotkaniu na które Adam Kwiatkowski przybył wprost z Watykanu, gdzie brał udział w uroczystości kanonizacji bł. Stanisława Papczyńskiego i bł. Marii Elżbiety Hesselblad, Polacy z Ukrainy utwierdzili się w przekonaniu, że historyczna ojczyzna nie ma zamiaru zmniejszać wsparcie dla strategicznego partnera, którym jest dla Polski Ukraina, a interesy rodaków, mieszkających w tym kraju, są na liście priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

Słowo Polskie, 08.06.16 r.