Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » O publikacji „Polacy na Ukrainie” oraz PWIN w Przemyślu

O publikacji „Polacy na Ukrainie” oraz PWIN w Przemyślu

Południowo-Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu posiada znaczną ilość dokumentów, związanych z życiem i działalnością Polaków na Ukrainie. Zbiory te znajdują się w bibliotece tej placówki edukacyjnej i naukowej, część z nich ukazała się drukiem.

Najciekawsze dokumenty zostały przetłumaczone na język polski i wydane dużym nakładem dzięki finansowemu wsparciu polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w latach 2014-2017”.

Praca naukowa pt. „Polacy na Ukrainie. Zbiór dokumentów. Cz.1. Lata 1917-1939” pojawiła się na świat pod redakcją dr. Stanisława Stępnia. Recenzentami książki wystąpili dr. Oleksandr Rublow z Instytutu Historii Ukrainy przy Narodowej Akademii Nauk oraz prof. Jewhen Sinkewycz z Czarnomorskiego Państwowego Uniwersytetu im. Petra Mohyły w Mikołajowie.

Główne kierunki działalności PWIN w Przemyślu to:

– Naukowo-badawcza i wydawnicza działalność,
– Prowadzenie specjalizowanej ukrainoznawczej biblioteki,
– Organizowanie tematycznych konferencji oraz seminariów,
– Udostępnianie informacji o badaniach, prowadzonych zarówno w Polsce jak i na Ukrainie w dziedzinie nauk historycznych i społecznych, informowanie o nowościach na rynku wydawniczym.

Dyrektorem Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu jest znany polski historyk dr. Stanisław Stępień.

Sergij Porowczuk, Równe, 15.02.17 r.