Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » O Żołnierzach Wyklętych w dawnym Płoskirowie

O Żołnierzach Wyklętych w dawnym Płoskirowie

27 lutego Klub Inteligencji Polskiej „Serwus” z Chmielnickiego zorganizował spotkanie, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – uczestników antykomunistycznego ruchu zbrojnego po II wojnie światowej.

Słowo powitalne wygłosił Sergiusz Tołstichin, jeden z założycieli nowej organizacji polskiej na Podolu, który opowiedział o podstawowych kierunkach jej działalności, a mianowicie o comiesięcznych spotkaniach dyskusyjnych, o czwartym bezpłatnym kursie języka polskiego, a także określił plany na najbliższy czas.

Nie obyło się też bez krótkiego programu artystycznego. Rodzynka miejscowej wspólnoty, zespół Rozmaryn wykonał wojenne pieśni: „Rozkwitały pąki białych róż” i „Wojenko, wojenko”.

Szczegółowo o Żołnierzach Wyklętych opowiedzieli zaproszeni goście z Winnicy, Jerzy Wójcicki, główny redaktor gazety „Słowo Polskie”, prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” oraz Krzysztof Berg, wolontariusz z Poznania. Pierwszy przy pomocy ciekawej prezentacji multimedialnej przedstawił informację o Polakach, którzy z bronią w ręku stanęli przeciwko sowieckiej okupacji ich ojczyzny i marionetkowemu PKWN, działania którego były starannie reżyserowane w Moskwie. Wielu Niezłomnych zostało aresztowanych, część z nich trafiła na Sybir i do więzień NKWD i UB, gdzie wskutek wyroków sądów PRL stracili życie.

W ciągu dziesięcioleci pamięć o Wyklętych była zakazana i wytarta z oficjalnej polskiej historii.

Uczestnicy sobotniego spotkania obejrzeli film „Śmierć rotmistrza Pileckiego”, podczas którego zapoznali się z metodami UB-NKWD, sądowym procesem i tragicznym losem bohatera narodowego, którym był Witold Pilecki.

Po obejrzeniu filmu wolontariusz z Poznania Krzysztof Berg przeprowadził bardzo ciekawy konkurs-quiz na temat wiedzy o Witoldzie Pileckim i Żołnierzach Wyklętych. Prawidłowe i szybkie odpowiedzi obecnych osób odznaczono ciekawymi nagrodami od gości z Winnicy i polskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie cieszyło się wielkim powodzeniem wśród mieszkańców Chmielnickiego, którzy interesują się Polską, uczą się języka polskiego bądź mają polskie pochodzenie. Przybyło ponad 60 osób.

Organizatorzy Klubu „Serwus”, którzy już nie pierwszy raz przeprowadza podobne przedsięwzięcie, zapowiedzieli kolejne spotkania, a mianowicie wykład, film i dyskusję o morderstwach Polaków w Katyniu, które miały miejsce w 1940 roku. Spotkanie odbędzie się 2 kwietnia. Aktualności Klubu Serwus są zawsze dostępne na profilu na portalu Facebook – https://www.facebook.com/kip.serwus

Sergiusz Tolstichin, K.B.,  27.02.16 r.


{morfeo 1124}

{youtube}{/youtube}