Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » O Żołnierzach Września 1939 rozmawiano w Równem

O Żołnierzach Września 1939 rozmawiano w Równem

W ostatnim tygodniu lutego w Rówieńskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym zaprezentowano książkę Tetiany Samsoniuk „Jeńcy Września 1939”.

W tej lekturze można przeczytać o losie dziewiętnastu polskich żołnierzy i rezerwistów w czasach bolszewickich represji na terenie Rówieńszczyzny w latach 1939-1941. Sylwetki Polaków przedstawiono w języku polskim oraz ukraińskim oraz wzbogacono o materiały archiwalne, skany dokumentów oraz zdjęcia.

Książka „Jeńcy Września 1939” skierowana jest do naukowców, rodzin i znajomych wspomnianych wyżej żołnierzy, a także do wszystkich, zainteresowanych przebiegiem wydarzeń podczas II wojny światowej na terenach II RP, okupowanych przez Czerwoną Armię.

W roli recenzentów wystąpili doktor nauk historycznych Wołodymyr Borszczewycz, jego kolega Wołodymyr Marczuk, który pracuje jako starszy wykładowca na wydziale historii Narodowego Uniwersytetu „Ostrogska Akademia”.

W uroczystości z okazji prezentacji książki wziął udział wicekonsul KG RP w Łucku Marek Zapór.

Naukowo-popularna książka „Żołnierze września 1939” ukazała się drukiem dzięki wsparciu KG RP w Łucku oraz Fundacji „Wolność i Demokracja”. Autor książki Tetiana Samsoniuk jest doktorem nauk historycznych i pracuje w Rówieńskim Archiwum Państwowym.

Sergij Porowczuk, 05.03.17 r.

 

Fot. radiotrek.rv.ua