Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » O Letniej szkole języka polskiego w Uładówce i wyjeździe do Polski na wakacje

O Letniej szkole języka polskiego w Uładówce i wyjeździe do Polski na wakacje

W dniach 29 maja – 9 czerwca w uładowskiej szkole zorganizowano Letnią Szkołę Języka Polskiego.

W trakcie zajęć dzieci recytowały wiersze polskich poetów, śpiewały wesołych piosenek, bawiły się w gry planszowe, jeździły rowerami nad rzekę oraz do wsi Kuryłówka, gdzie urodził się wybitny polski pianista, kompozytor, działacz społeczny, premier w rządzie Piłsudskiego Jan Ignacy Paderewski.

Uczniowie nie tylko kształciły swoje umiejętności, ale i fajnie się bawiły.

Po zakończeniu Letniej Szkoły Języka Polskiego część dzieci wyjechała do Polski na zaproszenie dyrektora szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Moszczenicy Jolanty Kujawskiej, aby zapoznać się z historią i kulturą Polski, tradycjami regionu łódzkiego. Celem wizyty była również integracja pedagogów i uczniów z Uładówki i Krzyżopola z pedagogami i uczniami z gminy Moszczenica.

Młodzież z Podola uczestniczyła w różnych warsztatach: nauczyła się robić kwiaty z bibuły, dziewczynki – kolczyki i bransoletki; chłopcy ćwiczyli na siłowni, grali w tenisa stołowego. Zwiedzili stadninę koni w Wolborzu i Bogusławicach; Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne w Wolborzu; Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła i Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim. Byli na wycieczkach w Łodzi i Piotrkowie-Trybunalskim. Uczestniczyli w procesji Bożego Ciała, w Chrześcijańskich Dniach Młodzieży, gdzie śpiewali polskich i ukraińskich piosenek, w Festiwalu Tradycyjnej Kuchni, gdzie gotowali pierogi, w wycieczce z kijami (Nordic Walking), którą przeprowadził Andrzej Nitek; jeździli rarytasowym samochodem „Czajka”.

Wszystko to było możliwe również dzięki władzom województwa łódzkiego, Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „Ferso” i udziałowi w projekcie „Szkoła Młodych Mówców – kluby debatanckie w obwodzie winnickim”.

To było świetne zakończenie roku szkolnego 2016-2017. Dziękujemy wszystkim!

Bardzo dziękujemy także KG RP w Winnicy w osobie Konsula Generalnego Tomasza Olejniczaka, Kierownika Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Urszuli Filipkowskiej i Konsula Przemysława Szymańskiego za pozytywną ocenę projektu „Letnia Szkoła Języka Polskiego” i za przekazanie rzutnika multimedialnego dla prowadzenia zajęć.

Tatiana Masłowa, polonistka z Uładówki, 23.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code