Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » O Holocauście w stolicy Podola

O Holocauście w stolicy Podola

Córka więźniarki Auschwitz opowiada o wyjeździe do niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau w 2006 r.Na terenie Wschodniego Podola Niemcy w okresie okupacji w latach 1941-1944 zamordowali ponad 200 tys. Żydów, około 28 osiem tysięcy z nich straciło swoje życie za przynależność do narodu mojżeszowego w Winnicy. Szczęście mieli ci, kto zdołał wyrwać się z niemieckiej strefy okupacji i uciec do Transnistrii, która się zaczynała w Żmerynce, gdzie rządzili ówcześni sojusznicy Niemiec – Rumuni.

27 stycznia w Centrum Kultury Żydowskiej Hesed Emuna w Winnicy odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Oprócz Żydów, mieszkających w w stolicy Podola, udział w nim wzięli także prezesi polskich, romskich i białoruskich organizacji społecznych.

Podczas półtoragodzinnego spotkania o horrorze, którego doświadczył naród żydowski w Polsce i na Ukrainie opowiadali dyrektor winnickiego Muzeum Holocaustu Leonid Trachtenberg, żyjąca do dziś więźniarka tulczyńskiego getto Cyla Krasner i inni. W ramach spotkania na dużym ekranie wyemitowano mało znane kroniki filmowe, na których widać, jak Niemcy traktowali Żydów w Kijowie i innych miastach na Ukrainie oraz kilometrowe konwoje Żydów, prowadzonych na mord w Babim Jarze, którzy do ostatniej chwili mieli nadzieję, że wywiozą ich do Palestyny czy do pracy przymusowej w III Rzeszy.

Leonid Trachtenberg recytował poezję, poświęconą Holocaustowi, a honorowi goście kierowali do przedstawicieli narodu żydowskiego szczere wyrazy współczucia.

Naziści i ich sojusznicy w czasie II wojny światowej zamordowali około 6 milionów Żydów, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi. Na terenie Polski Żydów mordowano w Auschwitz-Birkenau – ok. 1 mln Żydów, w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys. i na Majdanku ok. 60 tys.

W Winnicy istnieje pomnik żydowskim dzieciom, zamordowanych podczas Holocaustu. Znajduje się on przy ulicy Maksymowycza (były las piętniczański).

Jerzy Wójcicki, 27.01.17 r.