Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » O celu Polaka w winnickiej Szkole Nr 4

O celu Polaka w winnickiej Szkole Nr 4

29 listopada odbyła się ostania finalizująca rozległy cykl imprez niepodległościowych akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Winnickim Okręgu Konsularnym.

Dwie organizacje społeczne – Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” i Stowarzyszenie „Kresowiacy” oraz kadra pedagogiczna Szkoły nr 4 na czele z dyrektorem Serhijem Zahorodnim organizowały dla licznie zgromadzonej publiczności wspaniałą imprezę, mającą na celu nie tylko prezentację polskiej kultury ludowej, lecz także geneza urzeczywistniania się aspiracji niepodległościowych narodu polskiego, które na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci próbowali zdławić zaborcy.
W wielu momentach historia odzyskania niepodległości przez Polskę staje się przykładem w obecnej sytuacji  dla Ukrainy, która obecnie walczy o swoją

niepodległość. Na apelu byli obecni Edek i Helenka Polańscy, dzieci Polaka Leona Polańskiego ze Żmerynki, który zginął na Majdanie podczas Rewolucji Godności.

Łącznie w niedzielnej akademii niepodległościowej wzięło udział ponad 100 uczestników – w wieku od 5 do 25 lat. Oni śpiewali i recytowali wiersze, opowiadali o historii Rzeczypospolitej i prezentowali swoje rysunki o treści patriotycznej.

Rozpoczęła się impreza od odśpiewania przez uczestników i licznie przybyłych gości hymnów narodowych Polski oraz Ukrainy, przy czym z szacunku do wagi uroczystości Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał jako pierwszy.

Większość utworów poetyckich, recytowanych na tym patriotycznym spotkaniu w czwartej szkole była poświęcona ofiarnej walce Polaków o niepodległość. Wiersze Tuwima, Władysława Bełzy, Heleny Bocheńskiej oraz Jana Brzechwy brzmiały szczególnie ujmująco w atmosferze pięknych biało-czerwonych dekoracji oraz w obecności młodzieży w strojach krakowskich, w kontuszach i konfederatkach na głowach.

Najmłodsi recytowali:

Od rodziców naszych wiemy,
Że my rodem z polskiej ziemi,
a choć w kraju nie mieszkamy,
to serduszka polskie mamy!

Wiktor Rekunczak przypomnniał te trzy najważniejsze słowa, ktore Polacy nieśli przez pokolenia – Bóg, Honor, Ojczyzna. Piękne wiersze recytowali Andrzej Onofrijczuk, Andrzej Stukalski, Maksym Sajczuk, Polina Tomaszewska. Anastazja Orechowa i Ewelina Mazur pięknie zaśpiewały piosenkę patriotyczna „Rozkwitały pąki białych roż”.  Najstarsi widzowie na sali z przejęcia mieli łzy w oczach.

Dobrze znane piosenki „Wojenko, wojenko”, „Ułani, ułani”, „Pierwsza brygada”, „Płynie Wisła, płynie” nuciła cała sala, a szczególnie emocjonalnie reagował na patriotyczne występy honorowy gość – konsul KG RP w Winnicy Mikołaj Cholewicz, który momentami zrywał się i omal nie dyrygował tą barwną mieszanką, złożoną z uśmiechających się dzieciaków.

Autentyczne i wesołe nuty, w akompaniamencie fletów, afrykańskich bębenków i innych ciekawych instrumentów zaprezentowały członkowie zespołu „Kresowiaczki” (kier. artystyczny Antonina Zajcewa). Wiktoria Draczuk, kierownik pionu młodzieżowego w SP „Kresowiacy” przedstawiła dzieje niepodległościowe Polski od 1772 roku do dziś. Przy czym skupiła się ona na powojennym okresie walki Polaków o wolność. Wspomniała o Armii Krajowej, WiN, ZWZ, Solidarności, przełomowym momencie w polskiej historii, związanej z wizytą duszpasterską Jana Pawła II do swojej ojczyzny. Wiktoria nie zapomniała opowiedzieć także o obecnej sytuacji politycznej w Polce – nowym prezydencie Andrzeju Dudzie oraz zwycięzcy w ostatnich wyborach parlamentarnych – konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Piosenkę „Żeby Polska była polską” Jana Pietrzaka, która jest swoistym hymnem walki Polski z komunizmem, wykonał Władysław Jaremczuk.

Pod koniec imprezy konsul Mikołaj Cholewicz wręczył pięciu zwycięzcom w konkursie pod nazwą „Czy znasz ten kraj” na najlepszy rysunek o treści patriotycznej piękne upominki. Następnie na wszystkich czekał słodki poczęstunek i zdjęcie z przedstawicielem polskiej placówki dyplomatycznej na pamięć.

Na szczególnie podziękowania zasługują Maria Kozyrska-Mazur (główna organizatorka akademii), dyrektor Szkoły nr 4 Serhij Zahorodnij, polonistka Ilona Perun, Maryna Balzan i Irena Troskot, Natalia Zajcewa oraz wszyscy młodzi artyści, którzy sumiennie przygotowywali się do koncertu, prezentując tę najokazalszą stronę polskiej duszy, w której najważniejsze miejsce zajmuje miłość do ojczyzny.

Słowo Polskie, 30.11.15 r.

 

 

{morfeo 1059}

{youtube}{/youtube}