Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » O 25-leciu winnickiej „siódemki” w telewizji „Vita”

O 25-leciu winnickiej „siódemki” w telewizji „Vita”

W pierwszym dniu wiosny wieczorny program telewizyjny „Licealista”, poświęcony życiu i aktywności społecznej podolskiej młodzieży, odbył się pod znakiem promocji nauczania języka polskiego, współpracy międzynarodowej z Polską oraz wyjazdu absolwentów szkół średnich z Podola na studia do kraju nad Wisłą.

W spotkaniu z licealistami winnickich szkół wzięli udział dyrektor winnickiego liceum Nr 7 Oleksander Suchomowski, zastępczyni wydziału ds mniejszości narodowych w Winnickiej Administracji Obwodowej Alicja Ratyńska oraz redaktor „Słowa Polskiego” Jerzy Wójcicki.

W trakcie godzinnego programu można było usłyszeć o nauce od 25 lat w „siódemce” języka polskiego, zalążkach odrodzenia tradycji i kultury polskiej w Winnicy, aktualnych planach młodzieży z Podola, związanych ze studiami w Polsce i in.

Suchomowski opowiedział, jak w 1992 roku ze względu na wzrost zainteresowania językiem polskim po upadku ZSRS udało się uruchomić proces jego nauczania w stolicy Podola, Alicja Ratyńska, pytana o funkcjonowanie mniejszości narodowych na Ukrainie, powiedziała, że najliczniej są reprezentowane w obwodzie winnickim polskie, żydowskie oraz rosyjskie wspólnoty.

Jerzy Wójcicki podsumował wyjazd do Podkarpacia, w trakcie którego udało się osiągnąć porozumienia także odnośnie przyszłej współpracy szkół z powiatu ropczycko-sędziszowskiego ze szkołami na Podolu.

Wiele pytań dotyczyło także nauki na studiach wyższych w Polsce oraz perspektyw powrotu młodzieży po otrzymaniu dyplomu do swojego kraju ojczystego.

Słowo Polskie, 02.03.17 r.