Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Nuncjusz apostolski Gugerotti na czele procesji z palmami w Winnicy

Nuncjusz apostolski Gugerotti na czele procesji z palmami w Winnicy

– Jeszcze nigdy w niedzielę palmową nie mieliśmy tyle ludzi na procesji. W tym jest wielka zasługa przedstawiciela Stolicy Apostolskiej Claudio Gugerotti, który przez kilka ostatnich dni przebywa z nami – takimi słowami gwardian kościoła kapucynów o. Konstantyn dziękował nuncjuszowi, finalizując prawie czterogodzinne obchody Niedzieli Palmowej.

9 kwietnia w Winnicy wierni parafii rzymskokatolickich przeszli centralnymi ulicami miasta od Teatru Letniego do kościoła Matki Bożej Anielskiej, gdzie wzięli udział w Mszy, celebrowanej przez najwyższej rangi przedstawiciela Watykanu na Ukrainie.

Kolorowa i barwna procesja, uczestnicy której trzymali w rękach prawdziwe palmy i wierzbowe gałązki, symbolizowała przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy i powitanie go, jak króla, przez mieszkańców tego miasta tydzień przez ukrzyżowaniem.

W stolicy Podola w procesji wzięli udział także kapucyn Justyn Rusin, rektor seminarium Redemptoris Mater Mirosław Cybulski i inni księża.

– Wielki Tydzień pomaga nam przejść przez przemianę sensu naszego istnienia. Wejść w w ten okres, jak głupcy, którzy zgodzili się na ukrzyżowanie Jezusa, a wyjść jak jego uczniowie. To Dar Boży, o który prośmy Boga, szczególnie w tych dniach. Żeby on ogarnął swoim okiem całą ludzkość. Ludzkość, która kontynuuje zabijać, w tym zabija dzieci gazem, jak wszyscy widzieliśmy w ostatnich dniach. Niech Bóg darem Ducha Świętego zmieni tą ludzkość od środka – mówił podczas Homilii bp. Gugerotti.

W roku 2017 Niedziela Palmowa i Wielkanoc obchodzone są w tym samym czasie przez katolików i prawosławnych.

Słowo Polskie, 09.04.17 r.