Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nowym prezesem polskiego IPN został dr Jarosław Szarek

Nowym prezesem polskiego IPN został dr Jarosław Szarek

Źródło: wiadomosci.dziennik.plW piątek 22 lipca Jarosław Szarek złożył w polskim parlamencie ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Po zaprzysiężeniu Szarek przypomniał o tym, że sierpień jest szczególnym miesiącem dla Polaków.

– W sierpniu obchodzimy rocznicę operacji polskiej NKWD z 1937 roku, kiedy 111 tys. naszych rodaków zamordowano w Związku Sowieckim za to, że byli Polakami. Sierpień to także miesiąc innych rocznic – wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami na przedpolach Warszawy, wielkiej bitwy warszawskiej, powstania warszawskiego, narodzin Solidarności – mówił nowy prezes IPN.

Wybór dr Szarka na prezesa IPN poparł w czwartek polski Senat. W głosowaniu poparło go 59 senatorów, 18 było przeciw, jeden się wstrzymał.

Tego samego dnia Sejm powołał Jarosława Szarka na pięcioletnią kadencję na stanowisku prezesa IPN. Jego kandydaturę poparło 256 posłów; 166 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu.

Kolegium IPN wyłoniło Szarka w poniedziałek spośród czterech uczestników konkursu na prezesa. We wtorek kandydat na prezesa IPN otrzymał pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości.

Dr Jarosław Szarek, urodzony w 1963 na południu Polski, jest absolwentem Wydziału Historycznego UJ; doktoryzował się na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Po 13 grudnia 1981 r. zaangażowany w działalność opozycyjną, uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. Obecnie jest pracownikiem IPN w Krakowie. Autor wielu artykułów i książek o tematyce historycznej.

Słowo Polskie, PAP, 23.07.16 r.