Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Nowym ambasadorem RP na Ukrainie może zostać Jan Piekło

Nowym ambasadorem RP na Ukrainie może zostać Jan Piekło

Źródło: www.visegradsummerschool.orgPolskie media aktywnie komentują planowaną w MSZ rotację ambasadorów w ponad 25 krajach świata. Na Ukrainie, jak informuje, m.in. Gazeta Wyborcza, to stanowisko może objąć znany polski publicysta, prezes Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło.

Dokładniejsza informacja na temat zmiany ambasadorów może pojawić się po lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

Proces akredytacji nowych dyplomatów najwyższego szczebla może zająć do trzech miesięcy. Ich kandydatury muszą zatwierdzić także kraje przyjmujące ambasadorów. Dyplomaci są wyznaczani przez prezydenta na wniosek MSZ z uwzględnieniem uwag sejmowej komisji do spraw zagranicznych.

Jan Piekło był jednym z inicjatorów raportu o rosyjskich zbrodniach wojskowych na Donbasie. W 1989 roku relacjonował rewolucję w 1989 roku w Rumunii. Później – wojnę w Jugosławii. Napisał dwie książki o Bałkanach. Funkcję prezesa  Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło pełni od 2005 roku.

Nowi ambasadorzy powinni zmienić swoich poprzedników także w Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Norwegii oraz w Rzymie.

Słowo Polskie, 29.04.16 r.