Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Nowy szef polskiego MSZ porozmawiał przez telefon z kierownikiem resortu spraw zagranicznych Ukrainy Klimkinem

Nowy szef polskiego MSZ porozmawiał przez telefon z kierownikiem resortu spraw zagranicznych Ukrainy Klimkinem

Stosunki dwustronne między Polską a Ukrainą, w tym kwestie historyczne znalazły się wśród tematów środowej rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji obu krajów Jacka Czaputowicza i Pawła Klimkina – poinformowało na Twitterze MSZ. Resort określił rozmowę jako dobrą.

W wydanym później komunikacie biura prasowego MSZ podano ponadto, że nowo powołany szef polskiej dyplomacji przyjął od Klimkina telefoniczne gratulacje w związku z objęciem stanowiska. Ministrowie poruszyli też m.in. tematy współpracy polsko-ukraińskiej w związku z niestałym członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

„Minister Czaputowicz potwierdził zaangażowanie Polski na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz podkreślił, że Polska w dalszym ciągu będzie wspierać europejskie aspiracje Ukrainy. Podczas rozmowy wyraził także nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do rozwiązania problematycznych kwestii historycznych w relacjach Polski i Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

Spór między Warszawą i Kijowem dot. kwestii historycznych nasilił się wiosną ubiegłego roku, gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

W grudniu ub.r. z wizytą na Ukrainę udał się prezydent Andrzej Duda. Po spotkaniu z Petro Poroszenką w Charkowie prezydenci ogłosili, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji. Ustalono również, że uregulowaniem sytuacji dotyczącej upamiętnień zajmie się polsko-ukraińska komisja ds. historycznych z wicepremierami Piotrem Glińskim i Pawło Rozenką na czele.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 12.01.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code