Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Nowy senacki projekt ustawy repatriacyjnej

Nowy senacki projekt ustawy repatriacyjnej

Zdjęcie zostało pobrane ze strony ru.fotolia.comPrzeszedł pierwsze czytanie w Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą 1 marca.

Jeżeli ustawa zostanie uchwalona w Senacie, to za repatriantów będą mogły zostać uznane nie tylko osoby, które zamieszkują Armenię, Azerbejdżan, Gruzję, Kazachstan, Kirgizję, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan oraz azjatycką część Federacji Rosyjskiej, ale i osoby z Ukrainy Litwy oraz Białorusi, które uczyły się w polskich szkołach wyższych oraz mają polskie korzenie.

Ustawa została skierowana do drugiego czytania.

Wejściem w życie tej Ustawy są zainteresowane obydwie strony: młodzi specjaliści otrzymają możliwość zamieszkania oraz pracy w kraju przodków i wsparcie finansowe na trzy lata, a gminy, które zaproszą repatriantów otrzymają po 40 tysięcy złotych na jednego repatrianta i na każdego członka jego rodziny, a państwo Polska uzyska możliwość zwalczania kryzysu demograficznego.

Oprócz senackiego, w Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o repatriacji. ów projekt nie uwzględnia interesów ukraińskiej oraz białoruskiej Polonii i jest krytycznie oceniany przez rząd.

Więcej na stronie Senatu RP http://www.senat.gov.pl/k7/kom/ksep/2011/079.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code