Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Nowograd Wołyński powrócił do nazwy sprzed zaboru rosyjskiego

Nowograd Wołyński powrócił do nazwy sprzed zaboru rosyjskiego

Zwiahel na mapie austriackiej z 1916 roku. Źródło: https://eloblog.pl/wp-content/uploads/2016/01/Mapa-Rozsiedlenia-Ludnosci-Polskiej.jpg

W dniu 16 listopada 2022 r. Rada Najwyższa Ukrainy podjęła Uchwałę dotyczącą zmiany nazwy miasta Nowogród Wołyński. Teraz te miasta będzie nosiło starą historyczną nazwę Zwiahel.

Ponadto Rada Najwyższa Ukrainy podjęła uchwałę o zmianie nazwy rejonu Nowogród Wołyńskiego również na Zwiahielski. Zmiana nazwy miasta Nowogród Wołyński została zainicjowana przez jego mieszkańców.

„Według materiałów przekazanych przez Żytomierską Radę Obwodową pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XIII wieku. jako „Wozwiahel”, później z XV wieku. Miasto nazywało się „Zwiahel”. W 1793 r., po drugim rozbiorze Rzeczypospolitej, miejscowość znalazła się pod panowaniem Cesarstwa Rosyjskiego i przemianowano ją na miasto Nowogród Wołyński” – czytamy w materiałach.

Przypomnijmy, że 16 czerwca 2022 r. na sesji rady miejskiej w Nowogrodzie Wołyńskim deputowani przegłosowali zmianę nazwy miasta na historyczną – Zwiahel. 14 lipca na posiedzeniu Żytomierskiej Rady Obwodowej deputowani poparli i przegłosowali decyzję o zmianie nazwy miasta Nowogród Wołyński na Zwiahel.

Ta Uchwała świadczy o tym, że Ukraina nadal pozbywa się pozostałości imperium rosyjskiego, które próbowało wymazać ukraińską tożsamość.

Walentyna Jusupowa za Żytomierska OWA, 23 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code