Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Nowiny z Krasiłowa

Nowiny z Krasiłowa

Latem ubiegłego roku prezes polskiej organizacji w Krasiłowie Rusłan Garnyk zorganizował pokaz wystawy „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski-Petlura 1920 r.” w swoim mieście. Wystawa odniosła wielki sukces, nawiązano stałą współpracę z Krasiłowską Rejonową Biblioteką. Odtąd na półkach biblioteki stale gości świeży numer gazety „Słowo polskie”, a czytelnicy oprócz tradycyjnych lektur często sięgają także po książki w języku polskim.

Dzięki wspópracy z krasiłowską organizacją polską biblioteka wygrała w konkursie grantowym „Ukraina-to Europa!”.  Podjęto współpracę z miejscową gazetą rejonową, gdzie krasiłowscy Polacy comiesięcznie drukują artykuły związane z krzewieniem polskiej kultury, historii i wiary katolickiej, a także informacje o tradycjach polskiego narodu.
Przy krasiłowskiej organizacji działa sobotnia szkoła języka polskiego, w której języka polskiego, historii i i kultury uczy się 27 dzieci. Działalność szkoły aktywnie podtrzymuje warszawska fundacja „Wolność i Demokracja”. A z lekkiej ręki konsula Damiana Ciarcińskiego, który podarował naszym dzieciom księgi, znacznie powiększyły się zbiory własnej biblioteki.

Krasiłowscy Polacy wzięli pod swoją opiekę pomnik bohaterom powstania styczniowego, który znajduje się na terenie rejonu krasiłowskiego we wsi Salicha Wielka.

Rusłan Garnyk zwrócił się do redakcji „Słowa Polskiego” z prośbą o korzystanie materiałów, publikowanych na portalu www.SlowoPolskie.online dla umieszczania ich na profilu „Public organization Polish cultural and educational society of Krasilov”, który prowadzi Natalia Garnyk i na stronie internetowej rejonowej biblioteki. Redakcja z przyjemnością takiego pozwolenia Polakom z Krasiłowa udzieliła.

Słowo Polskie, 19.02.16 r.

{morfeo 1117}

{youtube}{/youtube}