Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Nowe twarze na XV Polonijnych Warszatach Artystycznych w Przedborzu (uaktualnione)

Nowe twarze na XV Polonijnych Warszatach Artystycznych w Przedborzu (uaktualnione)

W ramach uczestnictwa w kolejnych XV Polonijnych Warsztatach w Przedborzu, do Polski wyjechała grupa dzieci z Winnicy na czele z Miłą Martynenko oraz Antoniną Zajcewą. W tym mieście razem z 200. innymi uczestnikami z Ukrainy oraz Białorusi, połączony zespół artystyczny, przedstawiający winnicką prywatną szkołę „Aist”, znajdującą się pod egidą UNESCO, wziął udział w dwóch występach na scenach miasta, położonego nad rzeką Pilicą.

Przygotowanie do wyjazdu odbywało się następująco. Koordynatorzy za miesiąc przed planowaną wycieczką dowiedzieli się o akceptacji ich zgłoszenia przez polskich organizatorów (Towarzystwo im. Marii Konopnickiej w Górach Mokrych, Miejski Dom Kultury w Przedborzu, Urząd Miejski w Przedborzu) i ostro zabrali się do przygotowania, polegającego na nauczeniu się kilku znanych polskich piosenek ludowych oraz zaaranżowania muzycznego akompaniamentu (flety oraz fortepiano). Do udziału zaproszono dzieci w wieku od 6 lat do 13 lat.

Wieczorem 29 kwietnia dzieci oraz opiekunowie wsiedli do pociągu na stacji kolejowej w Winnicy oraz wyruszyli w zachwycającą podróż do Polski. Przez Lwów, do granicy dojechali rejsowym autobusem i w Medyce, razem z grupą żytomierskich dzieci wsiedli po specjalnie podstawionego autobusu, który powiózł ich do Przedborza.

Większość dzieci przyjechała do Polski po raz pierwszy i oczywiście wrażenia oraz postrzeganie przez nich nowego kraju było bardzo interesujące. Znajomość małych kresowiaków z Polską rozpoczęła się stopniowo z przygranicznego miasteczka Medyka, które nie zabardzo różni się od miast ukraińskich. Ale im dalej na północny zachód, tym ciekawiej ta Polska zaczęła wyglądać.

Warsztaty w których brały udział dzieci z trzech państw, podzielono po dniach według rodzaju formy umiejętności artystycznej. Na przykład, w pierwszym dniu były występy recytatorów, a na drugi dzień – wokalnych ansambli.

Wśród dziecięcych zespołów, winniczanie ze szkoły „Aist” były najmniejszymi w wiekowej kategorii. W większości do Przedborza przyjechała starsza młodzież i zespoły, składające się z osób dorosłych. Na pewno zapamiętają mali kresowiacy uczestników z Grodna, zespół „Chuchary”, który przedstawiał region, najliczniej zamieszkały przez Polaków. Bardzo dużo uczestników przyjaechało z miast centralnej, wschodniej i północnej Ukrainy – Krzywy Róg, Żytomierz, Donieck, Sewastopol, dużo osób było z Winnicy.

Pani Antonina Zajcewa (kierownik artystyczny zespołu ze szkoły „Aist”), będąc fachowcem w dziedzinie muzyki, chóralnego śpiewu, zaznacza wysoki poziom przygotowania wszystkich zespołów-uczestników XV Polonijnych Warsztatów Artystycznych w Przedborzu. Ale prawie nikt z nich nie wykorzystywał żywej muzyki, tylko kilka ansambli śpiewali i tańczyli nie pod fonogramy.

Mali winniczanie i winniczanki – to zespół, który wykorzystuje w swoich występach kilka rodzajów sztuki – taniec, śpiew, gra na fletach oraz perkusjach.  Zaśpiewali i zagrali oni w Przedborzu polskie ludowe piosenki „Czarny baranie”, „Biedronka”, „Krakowiaczek jeden”.
Oprócz występów na scenie, dzieci zwiedzili Przedbórz, Łódź (ul. Piotrkowska, muzeum Kinematografii).
Podczas pobytu w Polsce, dzieci, większość z których posiada polskie pochodzenie, mieli możliwość zobaczyć jak świętowany jest Dzień Konstytucji 3 Maja. W tym dniu w kościele Przedborza odbyła się uroczysta Msza święta, z udziałem chóru z Brześcia a także szereg imrez z udziałem władz miasta i powiatu.

Poziom przygotowania warsztatów z punktu widzenia uczestniczki, pani Antonina ocenia jak dostateczny:

– Trochę mieliśmy problemów z odjazdem nie było ogłoszono rozkładu – kto kiedy i w którym z autobusów wyjeżdża. Mieszkaliśmy dość daleko od miejsca przeprowadzania warsztatów i co razu dzieci wychodziły 20 minut wcześniej by zdążyć na czas. Trochę pogoda nie dopisała, dlatego wstępowaliśmy w sportowych salach i tylko w ostatni dzień wystąpiliśmy na ulicy. Także brakowało widzów z Polski. Większość z tych co siedzieli na sali – to sami uczestnicy warszatów oraz ich opiekunowie.

W ogóle, podróż do Polski bardzo spodobała się małym kresowiakom a także ich kierownikom, ponieważ przyjmowano dzieci ze szczerym sercem. Małym winniczanom także zrozumieli że mogą i umieją występować na scenie. Miejmy nadzieję, że problemy organizatorów, spowodowane zapewne niedostatecznym dofinansowaniem przez struktury, wspierające Polaków za granicą, zostaną pokonane i w następnym roku Polonijne Warsztaty Artystyczne wrócą do poziomu z lat ubiegłych.

Oprócz wychowanków szkoły „Aist” po raz pierwszy na warsztatach w Przedborzu pobywali także zespół artystyczny „Srebrne głosy” (WKOZP) oraz dzieci z winnickiej szkoły podstawowej nr7 (kier. Łarysa Polakowa).

Ania Szłapak

Zdjęcia z wyjazdu

{morfeo 315}

oraz wideo

{youtube}Y8AYY7LCrPQ{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code