Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nowe fakty w sprawie badania mordów w obwodzie winnickim w latach 1937-1938

Nowe fakty w sprawie badania mordów w obwodzie winnickim w latach 1937-1938

Dzięki kwietniowo-majowej kwerendzie w kijowskich archiwach GDA SBU udało się odnaleźć zbiory dokumentów, ułatwiające lokalizację miejscowości, gdzie funkcjonariusze NKWD mordowali poszczególnych więźniów politycznych w latach 1937-1938.

W nowych dokumentach, dotyczących działalności Winnickiego Obwodowego Zarządu NKWD możemy przeczytać o tym kiedy i w jakiej miejscowości od Płoskirowa do Berdyczowa i Mohylowa Podolskiego zamordowano konkretną osobę, na podstawie jakiego oskarżenia, kto i kiedy wykonał wyrok oraz jakie osoby były obecne podczas wykonania wyroku.

Na dole każdego z odnalezionych akt można odczytać o tym, że „ciało zostało oddane ziemi”, co służy potwierdzeniem faktu mordowania konkretnych osób w konkretnych miejscowościach.

Pierwszą część „listy winnickiej” NKWD, sporządzonej w oparciu o niemiecką listę z 1943 roku oraz dokumenty archiwalne można zobaczyć na stronie www.1937-1938.org.

Słowo Polskie, 07.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code