Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Nord Stream II uszczupli ukraińskie dochody budżetowe o ponad 2 mld dol

Nord Stream II uszczupli ukraińskie dochody budżetowe o ponad 2 mld dol

Źródło - TVN24.plRurociąg Nord Stream II, który ma zwiększyć dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec, może pozbawić Ukrainę ponad 2 mld dolarów opłat tranzytowych. Jest też sprzeczny z celami Unii Europejskiej, która dąży do zmniejszenia swojej zależności energetycznej od Rosji – powiedziała w czwartek Robin Dunnigan, zastępczyni sekretarza stanu USA ds. dyplomacji energetycznej.

Po aneksji Krymu przez Moskwę, Unia Europejska stara się pomagać Ukrainie. Bruksela chce m.in. wzmocnić więzy energetyczne z Kijowem, po tym jak Rosja zagroziła, że przestanie dostarczać gaz przez terytorium swojego zachodniego sąsiada.

– Trzeba zapytać: dlaczego z jednej strony wspieramy Ukrainę, a z drugiej ją dusimy?
– powiedział Dunnigam. – Odcięcie całego tranzytu gazu przez Ukrainę pozbawiłoby ją 2,2 mld dolarów rocznych przychodów – doprecyzował amerykański urzędnik.

Rosyjski Gazprom już wysyła gaz do Niemiec przez Bałtyk za pomocą rurociągu Nord Stream. Planowany Nord Stream 2 podwoiłby transfer surowca do 110 mld metrów sześc. rocznie.

Sergiusz Tolstichin, 07.11.15 r.