Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Niezapomniane WTOOPA

Niezapomniane WTOOPA

Młodzieżowe Studio teatralne z Berdyczowa „Notes de vita” wzięło udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „WTOOPA”.

21-24 marca 2019 r.  Polonijne studio teatralne „Notes de Vita” z Berdyczowa odwiedziło Lublin z okazji młodzieżowego festiwalu teatralnego „WTOOPA”, który odbył się w Polsce po raz czternasty i po raz pierwszy w Lublinie w Centrum Spotkania Kultur. Jesteśmy bardzo wdzięczni dla Konsulatu Generalnego RP w Winnicy za  wsparcie i umożliwienie uczestnictwa w takich przedsięwzięciach.

Relacja jednej z uczestniczek Spotkań Teatralnych Lublinie.

To był nasz pierwszy festiwal teatralny, w którym uczestniczyliśmy, więc nie mogliśmy się go doczekać. Jesteśmy BARDZO ZADOWOLENI! Już początek festiwalu był oryginalny: noga ze stołu symbolizująca początek, ciekawa rozmowa o festiwalu z organizatorami i występy teatru „Panopticum” z Lublina. Pod koniec dnia odbyło się spotkanie integracyjne. Zapoznaliśmy się z polskimi kolegami, bawiliśmy się, rozmawialiśmy i śpiewaliśmy piosenki.

Następnego dnia od rana rozpoczęły się warsztaty teatralne: emisja głosu u Michała Stachowskiego, biały śpiew z Aleksandrą Kopp, warsztaty z etiud teatralnych poprowadzone przez Zuzię Michalczuk i Kubę Wyszomirskiego z Teatru „Panopticum”. Warsztaty z tańca współczesnego poprowadziły Julia Dąbrowska, Karolina Gustaw, Ania Sekunda, Agata Sus i Marta Pakaluk z lubelskiego zespołu tanecznego „Arabeska”, a zajęcia aktorskie prowadzone były przez aktorkę Beatę Passini. Na zajęciach doskonaliliśmy różne umiejętności i nie tylko teatralne. Była to również świetna okazja do „szlifowania” języka polskiego, a ponadto po prostu dobrze się bawiliśmy!
Oprócz udziału w warsztatach obejrzeliśmy także występy innych uczestników festiwalu. Wszystkie spektakle inspirowały nas do zastanowienia się nad trudnymi wyborami życiowymi, czasami rozbawiały, czasem doprowadzały do łez. Na pewno wszyscy, którzy uczestniczyli w powstawaniu spektakli jak reżyserzy i aktorzy to bardzo utalentowani ludzie. Oczywistym było dla nas, że teatr jest zasadniczą i bardzo ważną częścią ich życia.

Nasze studio teatralne przedstawiło sztukę „Wieczny Blitzkrieg”, która ujawnia problemy i okropności wojny, które przenikają dusze i serca ludzi i wzywa do POKOJU! Autorem idei jest nasz reżyser Witalij Woitsechowski. Ten temat jest bolesny dla wszystkich, więc kiedy usłyszeliśmy o pomyśle, żeby zrobić coś takiego, natychmiast zaczęliśmy nad nim pracować. Od 2 miesięcy niestrudzenie ćwiczyliśmy, udoskonalaliśmy wspólnie pewne szczegóły, dodawaliśmy nowe pomysły. Praca przyniosła szybko owoce: aktorzy naszego studia nie tylko grali, ale sami przeżyli te emocje i zdołali przekazać je widzowi. Uwierzono nam, zrozumiano to, co chcieliśmy przekazać. To dla nas największa i najlepsza nagroda!

Widzowie brawa bili nam na stojąco. Wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi, emocje nas przepełniały. Kiedy doceniają twoją pracę, możesz być pewien, że ma ona wagę, ma sens i musisz iść dalej i dalej – na nowe wyżyny i ku nowym osiągnięciom!

W ostatnim dniu naszego pobytu w Lublinie organizatorzy sprawili miłą niespodziankę wszystkim uczestnikom – wycieczkę na Stare Miasto. Ze względu na napięty harmonogram nie mieliśmy wcześniej zbyt wiele czasu na zwiedzanie, więc byliśmy niezmiernie uradowani. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów z historii tych uroczych ulic i kamienic Lublina, które natychmiast podbiły nasze dusze ceniące piękno! Cóż, to wszystko. WTOOPA minęła błyskawicznie. Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom i wolontariuszom za tę okazję, jak również wszystkim uczestnikom! To niesamowite doświadczenie dla nas wszystkich oraz nowe, ciekawe znajomości! Nie chcieliśmy opuszczać tego wspaniałego miasta i tych wspaniałych ludzi, więc wyjeżdżaliśmy ze łzami w oczach. Festiwal zajął swoje miejsce w naszych sercach. Czekamy na następne spotkanie w Polsce, a może na Ukrainie?

Svetlana Mazur, 16 lat, Aktorka „Notes de vita”, 9 kwietnia 2019 r.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code