Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Niezapomniane Stawiska-2019

Niezapomniane Stawiska-2019

Młodzież polskiego pochodzenia z obwodu winnickiego w wieku od 15 do 25 roku życia w dniach od 27 czerwca – 10 lipca wzięła udział w niezwykle ciekawym projekcie „Wiara – Duchowy Fundament Narodu”, zorganizowanym przez Gdańską Fundację Dobroczynności.

Piętnastoosobowe grupy z Ukrainy i Litwy gościnnie przyjmował wspaniały ośrodek wypoczynkowy „Stawiska”, znajdujący się na malowniczych Kaszubach w woj. pomorskim na północy Polski. Zmęczeni, lecz szczęśliwi mieszkańcy Winnicy po przybyciu do Stawisk natychmiast postanowili udać się na spacer, podziwiając piękno sosnowego lasu i krystalicznie czyste jezioro.

W obozie młodzieżowym dostępne były różne możliwości rozrywkowe: tenis stołowy, siatkówka, rowery, kajaki, katamarany, a zatem każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Każdy dzień był wyjątkowy i zachwycający: niezwykle interesujące zajęcia artystyczne ze znanym polskim aktorem i reżyserem Krzysztofem Kaczmarkiem, które niewątpliwie pomogły każdemu odkryć siebie; opracowanie i pokaz świetnych prezentacji swojego kraju; inspirujące prelekcje-biesiady z księdzem, które zmuszały zastanowić się nad własnym życiem; i, oczywiście, różnorakie wycieczki poznawcze oraz zwiedzanie muzeów, m.in. nowoczesnego interaktywnego muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach.

Jeszcze lepiej poznać tradycje Kaszubów pomogła nam wycieczka do Szymbarku. Odkryciem dla nas było to, że oni (Kaszubi) mają własny alfabet w formie nut, co zachwycająco zaprezentował nasz twórczy przewodnik. W centrum kultury kaszubskiej naszą uwagę przyciągnęła sala z najdłuższą na świece deską-stołem; kącik, poświęcony zesłanym na Syberię Polakom; pomnik, upamiętniający bohaterów Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Najbardziej wyjątkowa atrakcja Szymbarku – „Dom do Góry Nogami”, który symbolizuje okres radziecki. „Dom do Góry Nogami” –  to nie jest metafora, ponieważ wszystko w tym domu jest dosłownie do góry nogami: wewnątrz wszystkie meble są przymocowane do sufitu.

Szczególnym wydarzeniem podczas pobytu w Polsce była pielgrzymka do Częstochowy. Główna świątynia tego miasta – olbrzymi zespół klasztorny Jasna Góra, zabytek historii, symbol jedności narodowej polskiego narodu.

Cudowny symbol Polski – Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, nazywanej również Czarną Madonną, mieści się w kaplicy Klasztoru Jasnogórskiego, który jest sercem całego ośrodka pielgrzymów. Niewątpliwie, pielgrzymka na Jasną Górę – niezwykłe przeżycie, które na zawsze zostanie w naszych sercach.

W przeciągu 13 niezapomnianych dni pobytu na obozie młodzież z Ukrainy i Litwy dużo czasu spędzała razem pływając i opalając się, grając w różne gry, również śpiewając przy ognisku i na dyskotekach. Na zakończenie projektu każdy uczestnik otrzymał wspaniałe upominki. A następnie była wycieczka do bajecznego Gdańska, gdzie młodzież zachwyciło piękno i niepowtarzalność architektury, kultura europejska, życzliwość ludzi…oraz wzruszające pożegnanie na dworcu kolejowym w Gdańsku…

Z całego serca dziękujemy Gdańskiej Fundacji Dobroczynności, a szczególnie p. Ewie Rudnik za wspaniały wypoczynek, pełen emocji i niezapomnianych wrażeń.

Wiktoria Bednarska, tłumaczenie tekstu Irena Rudnicka, 18 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code