Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Nieprzejezdne drogi i smaczna babka wielkanocna. Relacja ze spotkania wielkanocnego w Winnicy (uaktualnione)

Nieprzejezdne drogi i smaczna babka wielkanocna. Relacja ze spotkania wielkanocnego w Winnicy (uaktualnione)

Naczelny wódz na pewno by docenił starania grupy kresowiaków na czele z konsulem generalnym KG RP w Winnicy Krzysztofem Świderkiem, którzy przyszli około południa pod tablicę Józefa Piłsudskiego w Winnicy by w warunkach, bliskich do polarnych, złożyć hołd wielkiemu Polakowi.

Złożenie kwiatów oraz wieńców odbyło się w ramach spotkania wielkanocnego prezesów organizacji polonijnych winnickiego okręgu konsularnego, w tym, samych prezesów trochę zabrakło przez okropne warunki pogodowe i zablokowaną większość podmiejskich dróg. Nie zdołali dojechać do Winnicy Polacy Żytomierszczyzny i Chmielniczyzny, chociaż w ostatnim momencie na imprezę przybył Franciszek Miciński – prezes Obwodowego ZPU. Na szczęście, organizatorzy imprezy – KG RP w Winnicy przewidzieli podobną sytuację i zaprosili na przyjęcie wszystkich, kto był obecny na otwarciu wystawy witraży Stallony-Dobrzańskiego, które odbyło się dwie godziny wcześniej. Dzięki uprzejmości konsulów, na przyjęciu byli obecni także starsze i młodsze parafianki z kościoła MB Anielskiej (w większości członkinie Konfederacji Polaków Podola) a także inne osoby, dla których Polskość nie jest zwykłym słowem ale stanem duszy. Wśród dobrze znanych i rozpoznawanych prezesów można było poznać Alicję Ratyńską, Antoninę Dnistriańską, Helenę Gawryluk, Walerego Istoszyna, Jana Glińczewskiego i innych, w tym i duchowieństwo – brat Paweł Lasocki OFM Cap, wniósł w spotkanie szczyptę humoru i kapucyńskiego błogosławieństwa.

Na początku imprezy, która odbyła się w restauracji hotelu „Podole”, gospodarz spotkania, konsul generalny KG RP w Winnicy Krzysztof Świderek przedstawił krótko pracowników KG RP w Winnicy, obecnych na spotkaniu, opowiedział o przysmakach wielkopostnych, którymi obficie były zastawione stoły, a wspomniany już brat Paweł pobłogosławił, według starej tradycji, jedzenie.

O jedzeniu warto wspomnieć osobno, by ci goście, którzy nie mogli przyjechać na spotkanie, chociaż by częściowo wiedzieli, co przygotowali kucharze z okazji winnickiego spotkania wielkanocnego. Babka wielkanocna, faszerowana ryba, pierożki z kapustą i grochem, gotowane jajka, wyglądające, jak kurczęta, kompot z suszonych owoców – nie zważając, że te dania odpowiadały wymogom Wielkiego Postu, ale przy odrobinie zaangażowania można było się najeść do syta.

Gdy pierwszy głód został zaspokojony, nie wiadomo skąd pojawiła się wszechobecna redaktorka Studia Wschód TVP Wrocław, Grażyna Orłowska-Sondej, która w ramach wywiadów dla wrocławskiej TV od razu wzbudziła aktywność obecnych na sali gości. Młodzież zaśpiewała kilka znanych polskich piosenek, a prezesi organizacji polonijnych opowiedzieli Rodakom z dolnośląskiego czym żyją i z jakimi problemami muszą zmierzać się oni na co dzień w ukraińskim środowisku.
Kolejnym punktem programu było spotkanie merytoryczne przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP w Winnicy z przedstawicielami środowisk polskich Winnickiego Okręgu Konsularnego, które przez niewielką ilość samych prezesów zdecydowano przeprowadzić na tej samej sali co i spotkanie wielkanocne. Konsulowie od spraw wizowych Sylwester Rudy i Diana Graczyk poprosili zebranych by już teraz zaczęli wyrabiać paszporty i rejestrować terminy w e-konsulacie dla dzieci, które planują wyjechać do Polski na wakacje. Konsul Damian Ciarciński oraz Edyta Niedźwiedzka poinformowali o egzaminach dla młodzieży, która planuje studiować w Polsce. W tym roku można składać papiery bez ograniczeń na ponad 400 kierunków na polskich uczelniach oprócz filologii angielskiej i niemieckiej. Zapytany o możliwość wjazdu z wizą otrzymaną dzięki Karcie Polaka, konsul Rudy odpowiedział, że owszem, dzięki takiej wizie można wjeżdżać do krajów strefy Schengen, innych niż Polska, ale musi być dokument, czy zaproszenie, potwierdzające cel wjazdu do takiego państwa i termin pobytu nie powinien przekraczać 90 dni w przeciągu pół roku.

Dużo pytań było związanych ze studiami w Polsce. Jak potwierdził konsul Ciarciński, by złożyć w winnickiej placówce dyplomatycznej dokumenty dla nieodpłatnych studiów w Polsce nie obowiązkowa jest Karta Polaka, wystarczą dokumenty potwierdzające polskie pochodzenie. Konsulowie zachęcili, by prezesi częściej wchodzili na stronę konsulatu: http://www.winnica.msz.gov.pl/, gdzie zawsze aktualizowana jest informacja nt. studiów, imprez, zaproszenia do udziału w kursach i tp.

W chwili gdy spotkanie merytoryczne dobiegło końca, na salę wszedł Lukasz Abgarowicz, przedstawiciel polskiego parlamentu (Senat ,VIII kadencja, Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą), który skorzystał z możliwości porozmawiania z miejscowym środowiskiem polonijnym i udzielenie krótkich odpowiedzi na zapytanie każdego z prezesów.

Po krótkiej sesji zdjęciowej, spotkanie wielkanocne dobiegło końca. Ci, kto zdołał, wbrew wybrykom natury, dotrzeć do restauracji hotelu „Podole”, otrzymali dużo pozytywnych emocji i skosztowali tradycyjnych polskich wielkopostnych przysmaków. Inni, na czele z ambasadorem Rzeczypospolitej Henrykiem Litwinem, niestety, tylko dzięki naszym mediom polonijnym i relacjom uczestników imprezy, mogą dowiedzieć się jak w tym roku wyglądało spotkanie wigilijne w winnickim okręgu konsularnym i z niecierpliwością będą oczekiwali na następne imprezy, które przygotowuje dla nas KG RP w Winnicy.

Jerzy Wójcicki, opracowanie wideo Alina Zielińska oraz Irena Rudnicka

Zdjęcia ze spotkania

{morfeo 287}

oraz wideo

{youtube}hF89DxbjycU{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code