Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Niemirów dołączył do akcji „Płomyk Pamięci”

Niemirów dołączył do akcji „Płomyk Pamięci”

1 listopada ekipa Polaków, mieszkających w Niemirowie na czele z Leonidem Petrowym organizowała akcję „Płomyk Pamięci”, dołączając się do kilkunastu innych miejscowości na Podolu, na polskich nekropoliach których zapłonęły białe i czerwone znicze ku pamięci Polaków tam pochowanych. Uroczystość odbyła się w Dniu Wszystkich Świętych.

Na polskiej nekropolii w Niemirowie są pochowani krewny słynnego polskiego architekty Władysława Horodeckiego, Kossowscy, Podgorscy, Niedziałkowscy, Chodkiewiczowie i wiele innych Polaków z Podola. W miarę dobrym stanie do dziś zachowały się tutaj około pomników. Większość z nich została postawiona przed przewrotem bolszewickim. Po 1917 roku ślady polskości na starym polskim cmentarzu w Niemirowie urywają się, co świadczy o represjach wobec wszystkiego co było polskie na tych terenach.

Zobaczyć, jak wygląda polski cmentarz w Niemirowie oraz przeczytać napisy na starych pomnikach można na stronie nekropolis.in.ua.

Słowa wdzięczności za pomoc w organizacji uroczystości w winnickim parku na terenie starego polskiego cmentarza kierujemy do KG RP w Winnicy oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Sędziszowie Młp., a personalnie do radnego Województwa Podkarpackiego Jacka Magdonia za przekazanie partii zniczy na Wschodnie Podole.

Słowo Polskie, 06.11.16 r.