Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Niekonwencjonalne metody nauczania historii w Krasiłowie

Niekonwencjonalne metody nauczania historii w Krasiłowie

Młodym ludziom historia z reguły kojarzy się z przedmiotem, który sprowadza się do zakuwania dat, faktów i nazwisk. Nauczycielom  z Polskiej Szkoły w Krasiłowie udało się odczarować lekcję historii i dzięki niekonwencjonalnemu podejściu zaszczepić w młodzieży pasję odkrywania przeszłości.

Na początku jesieni, 11 września uczniowie Polskiej Szkoły Krasiłowa  odbyły  niezwykłą lekcję historii. Razem z przewodnikiem wyjechali na wycieczkę krajoznawczą do wsi Salicha, gdzie w maju  1863 roku stoczono jedną  z najskuteczniejszych bitew powstańców styczniowych z rosyjskim wojskiem. Nauczyciel historii Rusłan Garnyk oraz doktorant w Instytucie historii Kolegium nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego Witalij Kariew w sposób prosty opowiedzieli uczniom przyczyny bitwy, przebieg i znaczenie bitwy. Wspólnie zbadaliśmy współczesny szkic bitwy, posprzątaliśmy przy kamieniu z tablicą ku czci Powstańców Styczniowych, którą odsłonięto 26 maja 2013 w celu uczczenia 150. rocznicy bitwy  w pobliżu miejsca, gdzie Polacy rozgromili rosyjskie oddziały Łomonosowa i Michnowa, posadziliśmy białe i czerwone chryzantemy i zapaliliśmy znicze.

Taki pomysł na urozmaicenie lekcji historii okazał się niezwykle skuteczny! Wszyscy zapamiętali daty i przebieg bitwy! Opowieść  wzbogaciły fotografie, karty, obrazy, a obiektywny komentarz sprawił, że stała się ona jeszcze bardziej wartościowa. Uczniowie  przeżyli nietypową, bardzo realistyczną i barwną lekcję historycznego patriotyzmu.

W drodze powrotnej uczniowie  Polskiej Szkoły zwiedzili muzeum Potockich w Antoninach oraz stary polski cmentarz. A pod sam koniec wycieczki zorganizowali piknik!

Projekt wspierany ze środków Kancelaria Premiera w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021. Projekt „Biało-czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie” realizowany przez Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Rusłan Garnyk, 17 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code