Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Niedzielny zastrzyk najnowszej historii Polski dla Polaków Winnicy

Niedzielny zastrzyk najnowszej historii Polski dla Polaków Winnicy

Po oficjalnej prezentacji książki „Polska. Zarys dziejów”, która odbyła się w Winnickim Muzeum Krajoznawczym przyszedł czas na przybliżenie najnowszej historii Polski także polskiej wspólnocie tego miasta.

13 marca w podziemiach winnickiego kościoła kapucynów przy ul. Sobornej po polskiej Mszy blisko czterdziestu winnickich Polaków z Konfederacji Polaków Podola i innych polskich organizacji miasta spotkało się z prof. Jackiem Pawłowiczem z polskiego IPN w celu wysłuchania ciekawej lekcji o Polsce w perspektywie ostatnich stu lat – od Legionów Polskich przez agresję Niemiec i ZSRS na ten kraj do dnia dzisiejszego.

– Ta atmosfera przeprowadzenia lekcji w podziemiach kościelnych przypomina mi czasy, kiedy w Polsce też w kościołach odbywały się podobne spotkania Polaków, gdzie uczono tej prawdziwej historii Polski, nie zakłamanej komunistyczną propagandą – powiedział na początku przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezentując książkę „Polska. Zarys dziejów” w języku ukraińskim podolskim Polakom Jacek Pawłowicz nie zapomniał przybliżyć tematów związanych z działalnością polskiego podziemia po II wojnie światowej, roli Jana Pawła II i Solidarności w upadku komunizmu, opowiedział o pierwszym niedźwiedziu w polskim wojsku – Baśce z Murmańska oraz opisał punkty zbieżne w historii Polski i Ukrainy, które mogą łączyć obydwa narody.

Ze słowem powitalnym do zebranych zwrócili się także honorowy prezes Konfederacji Polaków Podola Jan Glińczewski, który podkreślił, że Podole jest szczególnie bogatym w polskie zabytki regionem, oraz konsul KG RP Wojciech Mrozowski, jaki opowiedział o lekcjach z udziałem polskich historyków w Żytomierzu, dawnym Płoskirowie i innych miejscowościach.

Najbardziej uważnym uczestnikom spotkania, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania w ramach mini-konkursu Jacek Pawłowicz wręczył książki „Polska. Zarys dziejów”.

Słowo Polskie, 13.03.16 r.


{morfeo 1138}

{youtube}{/youtube}