Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Niech żyje Polska! Dzień Niepodległości w Żytomierzu

Niech żyje Polska! Dzień Niepodległości w Żytomierzu

Ani deszcz, ani zimno nie przeszkodziło najmłodszym patriotom ze Szkoły Wiedzy o Polsce uroczyście świętować Narodowe Święto Niepodległości Polski.

Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na dzień 11 listopada i starannie przygotowywały się na święta. Najmłodsze uczniowie placówki oświatowej działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie własnoręcznie wyprodukowały polskie mini flagi narodowe і książeczkę „Katechizm Polskiego Dziecka”, którymi z dumą chwalił się przed swoimi rodzicami.

Na początku wykładu patriotycznego zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Od pierwszych nut dzieci dołączyli się do śpiewania Polskiego Hymnu Narodowego. Wraz ze swoją nauczycielką Aloną Denysiewicz, najmłodsi żytomierscy Polacy wyprodukowały patriotyczną gazetkę ścienną poświęconą 97. rocznice Dnia Niepodległości, próbując odzwierciedlić swoje zrozumienie tego, co znaczy być patriotem swojego narodu.

Po wykładzie dzieci i rodzice uczcili pamięć Józefa Piłsudskiego pokładając kwiaty do płaskorzeźby słynnego Marszałka Polski w kinie Ukraina. Po tym uczniowie chętnie odpowiadały na pytania dotyczące postaci Józefa Piłsudskiego, prawidłowe odpowiedzi zostały wynagrodzeni pięknymi papierowymi serduszkami. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymały gazetę „MICTO” z artykułem o pobytu Naczelnika Państwa w Żytomierzu w kwietniu — maju 1920 roku. Na zakończenie uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce zapaliły znicze i pomodlili się za Bohaterów Niebiańskiej Sotni, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność.

Natalia Kostecka-Iszczuk, prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej, 12.11.15 r.


{morfeo 1035}

{youtube}{/youtube}