Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Niech żyją wakacje!

Niech żyją wakacje!

4 czerwca dzieci ze „Szkoły wiedzy o Polsce” w Żytomierzu  spotkały się po raz ostatni przed przerwą wakacyjną by powiedzieć sobie: „Do zobaczenia we wrześniu” i wziąć udział w specjalnej lekcji. Ta lekcja była prowadzona w niezwykły sposób — to była nauka języka polskiego poprzez przygotowywanie smacznych kanapek!

Zjednoczenie Szlachty Polskiej, biorąc pod uwagę ciągły wzrost zainteresowania wiedzą o Polsce, w tym i językiem kraju przodków w Żytomierzu, zdecydowało otworzyć na początku roku akademickiego bezpłatną „Szkołę wiedzy o Polsce” .

W zajęciach w tej szkole brały udział dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Lekcje były bardzo oryginalne i dzieci nie miały czasu na nudy. Zapytaliśmy je – co najbardziej spodobało się na tych zajęciach?

— Ja lubię śpiewać polskie piosenki, których nas nauczyła nasza nauczycielka pani Anna. Moja ulubiona to – „Klaszczmy w dłonie”.
— Rysowanie różnych zwierząt i ptaków, które przynosiliśmy do klasy i każdy pokazywał, jakie zwierzę ma.
— Granie w grę „Zgadnij, kto” i „Zimno — gorąco”, to chyba najbardziej ruchliwa zabawa.

Dzieci uczyły się polskich tradycji poprzez piosenki i rysowanie, czytanie polskich legend, dzięki którym dzieci w naturalny sposób poznają biało-czerwoną polską flagę, słowa i melodię Mazurka Dąbrowskiego czy ważne wydarzenia z polskiej historii i tradycji.

Pod koniec roku szkolnego „Szkoły wiedzy o Polsce” zorganizowano specjalne spotkanie, na którym mali Polacy samodzielnie robiły kanapki. Dzieci smarowały masełkiem i pasztetem chleb, oraz dekorowały go białym serem, pomidorami, marchewką i ogórkami w bardzo śmieszny sposób. Wśród „zwierząt-kanapek” można było poznać świnki, koty a nawet króliki. Najciekawszym z punktu widzenia dzieci było to, iż robiły te kanapki same, według własnej fantazji. Pierwsza kanapka — polska flaga. Podczas   jej przygotowywania pani Ania opowiadała o znaczeniu kolorów, które dzieci wybierały wśród warzyw białego i czerwonego koloru. Mówiono także o zasadach zdrowego odżywiania i przygotowywania pysznych i zdrowych posiłków. Po ciężkiej ale jakże ciekawej pracy dzieci z zadowoleniem zjadły swoje małe dzieła sztuki. Zabawa była super!!!

Na zakończenie  dzieci nauczyły się wakacyjnej piosenki i wracając do domu śpiewały „będziemy się bawili od samiutkiego ranka” i „gorące złote słońce na czarno nas opali”.

Życzymy naszym młodym uczniom wesołych wakacji i do zobaczenia w następnym roku szkolnym!

Ania Denysiewicz, bwp

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 589}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code