Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nie wolno zapomnieć

Nie wolno zapomnieć

15 maja Polacy z Kijowa i okolic wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych, które zorganizowano w bykowniańskim lesie.

Wśród stuletnich sosen i świerków, pamiętających metalowe odgłosy strzałów z pistoletów do ponad 100 tys. niewinnych ludzi, znaczną część z których stanowili Polacy.

Wśród ogromnej ilości żółto-niebieskich sztandarów pojawiły się także biało-czerwone. Przy wsparciu Ambasady RP w Kijowie 50-osobowa grupa przedstawicieli polskich organizacji społecznych wzięła udział w centralnych krajowych uroczystościach, upamiętniających ofiary komunistycznych zbrodni na Ukrainie.

W uroczystościach wzięli udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przedstawiciele ukraińskiego rządu i polskiego MSZ, attachatu wojskowego RP przy Ambasadzie RP w Kijowie i inni honorowi goście. Nie zabrakło duchowieństwa rzymskokatolickiego oraz młodzieży polskiego pochodzenia, która pełni misję łącznika pomiędzy starszym pokoleniem pradziadków i babć, pamiętających komunistyczne represje a swoimi młodszymi braćmi i siostrami, funkcjonującymi w całkiem innej przestrzeni mentalnej i politycznej.

Aleks Mik, K.B., 16.05.16 r.