Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Nie ma mowy o zanikaniu polskości w Żytomierzu

Nie ma mowy o zanikaniu polskości w Żytomierzu

Bigos, pieczony karp, pączki z dżemem truskawkowym, serniki, ciasteczka i innych dań polskiej kuchni narodowej mogli spróbować żytomierzanie i goście miasta 16 listopada. Dokładnie w tym dniu obok katedry Św. Zofii odbył się cykl imprez w ramach obchodów 96. rocznicy Niepodległości Polski w Żytomierzu. To wspaniałe święto zorganizowała ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej”.

W szczególności każdy chętny mógł zobaczyć wystawę „Moje polskie korzenie” (główny pomysłodawca – Olena Denysiewicz). Pomysł powstania wystawy fotograficznej według organizatorki pojawił się wtedy, kiedy na stole w katedrze, przy którym ludzie zostawiają rzeczy w ramach pomocy biedniejszym parafianom, zobaczyła stare zdjęcie. Olena uważa, że każdy człowiek musi interesować się historią swojej rodziny, swoimi korzeniami.

W ramach uroczystości na placu przed katedrą odbyła się wystawa-jarmark prac dziecięcych studia „Switłycia”, podczas której każdy mógł wziąć udział w quizie, odpowiadając na pytania z historii Polski oraz obecnej sytuacji w kraju. Za poprawną odpowiedź każdy otrzymał prezent.

Następnie, na placu przy Katedrze Św. Zofii dzieci ze „Szkoły Wiedzy o Polsce” zatańczyły polskiego poloneza. Dla tej młodzieży to był pierwszy występ przed tak dużą publicznością, ich starania zostały wynagrodzone oklaskami wdzięcznych i zachwyconych tak pięknym tańcem, widzów.

– Nauka tańca przebiegała bardzo sprawnie, dzieci chętnie uczyły się naszego tradycyjnego poloneza. W ciągu trwających przez dwa tygodnie żmudnych zajęć, udało nam się przygotować dobry występ – oceniła starania dzieci choreograf, Anna Mokina.

Niezapomniane wrażenia pozostawiły w pamięci żytomierzan wieczorne występy kameralnego chóru imienia Juliusza Zarębskiego oraz „Solistów Polesia” w ramach koncertu, który odbył się w Kościele Św. Jana z Dukli.

– Mogę z całkowitą pewnością powiedzieć, że Polska od czasu zdobycia przez Ukrainę niepodległości jest najbardziej konsekwentnym sojusznikiem tego państwa. Podczas Rewolucji Godności polscy dyplomaci zrobili bardzo ważny wniosek w organizację pomocy braterskiemu narodowi ukraińskiemu na międzynarodowej arenie. Obecnie Polska stoi na straży interesów suwerenności i niepodległości Ukrainy w europejskich, euroatlantyckich i innych strukturach, potępiając zewnętrzną agresję przeciwko Ukrainie. Polski naród jest prawdziwym braterskim narodem ukraińskiego narodu – zaznacza Natalia Kostecka-Iszczuk, prezes Żytomierskiej obwodowej młodzieżowej społecznej organizacji „Związek Szlachty Polskiej”, która jest głównym organizatorem oraz fundatorem tego święta.

Inicjatorem zaś młodzież z żytomierskiego „Związku Szlachty Polskiej”. Chciała ona takim sposobem pokazać swoją miłość do kraju przodków: gotowali przepyszne dania kuchni polskiej u siebie w domu, szukali i przywozili zdjęcia na wystawę „Moje polskie korzenie”, rodzice pomagali w transporcie swoich dzieci na zajęcia nauki poloneza. Robili to wszystko by Święto Niepodległości pokazało jedność Polaków Żytomierza.

Alina Dębicka, Anna Denysiewicz

GK

{morfeo 684}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code