Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Nie czekając na podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE

Nie czekając na podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE

Została podpisana kolejna umowa o współpracy pomiędzy polskimi partnerami z powiatu kieleckiego a ukraińskim miastem Latyczów – coraz więcej ukraińskich samorządów współpracują z polskimi, budując podłoże do podpisania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy rządem Ukrainy a UE.

Podczas pobytu na Chmielnicczyźnie delegacja z Polski spędziła czas na odwiedzaniu najważniejszych obiektów gospodarczych i zakładów edukacji w powiecie, podpisano szereg umów pomiędzy miastami partnerskimi, goście wzięli udział w programie kulturalnym w Szarowieczce i Latyczowie.

Podczas pobytu starostwo kieleckie podpisało umowę o współpracy z powiatem chmielnickim. Przy podpisaniu umowy zgromadziły się przedstawiciele władz powiatu najwyższego szczebla a polską stronę przedstawili –
Zdzisaw Wrzaka – starosta kielecki,
Józef Szczepaczyk – przewodniczący Rady Powiatu,
Zenon Janus – wicestarosta,
Bożena Gumuka – naczelnik wydziału rozwoju,
Lidia Grzanka – naczelnik wydziau edukacji, kultury, sportu i turystyki
Norbert Radek –  profesor,  przedstawiciel Politechniki Swiętokrzyskiej.

Po części oficjalnej goście odwiedzili w Szarowieczce tkacką fabrykę i szkołę podstawową. Nie zapomniano również i o miejscowych Polakach, spotkanie z którymi odbyło się w towarzyskiej atmosferze, muzyczną oprawę wykonał miejscowy chór, działający przy jednej z miejscowej polskiej organizacji. Prezes Włodzimierz Tomusiak oprowadził gości po terytorium parku Nowego Życia.
Później odbyła się konferencja prasowa na której starosta powiatu Kieleckiego krótko opisał swój region, skupiający dziś 19 gmin oraz 210 tysięcy ludności.
Wśród pytań, zadawanych przez ukraińskich dziennikarzy wiele było z dziedziny ekologii oraz szkolnictwa. Przedstawiciele odpowiedniego resortu powiatu Kieleckiego przekazywali doświadczenie ukraińskim kolegom, opowiadając o własnej drodze do sukcesu – jak dysponować środkami budżetowymi i na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę.
Chmielnicki region też ma czym się pochwalić. Przewodniczący Chmielnickiej powiatowej administracji Wiktor Koliszczak przedstawił własne osiągnięcia oraz chęć do przyjrzenia się o przejęciu doświadczenia od polskich kolegów i zadeklarował najszybszą realizację kilku wspólnych projektów, omówionych podczas pobytu Polaków na Ukrainie.

{morfeo 176}

Franciszek Miciński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code