Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Nie chcę zostać emigrantem – poeta Serhij Żadan w Winnicy

Nie chcę zostać emigrantem – poeta Serhij Żadan w Winnicy

Serhij Żadan (po lewej) podpisuje własną książkęPodczas kolejnego spotkania w ramach platformy dyskusyjnej w galerii Interszyk w Winnicy, organizowanego przez Podolską Agencję Rozwoju Regionalnego przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Winnicy, znany ukraiński poeta, pisarz i tłumacz Serhij Żadan przedstawiał swoją nową książkę pt. „Życie Marii”.

Składa się ona z 60 wierszy poety oraz 20 przetłumaczonych na język ukraiński utworów Czesława Miłosza. Stylistyka tej książki przypomina swoim dynamizmem dziennik, a oprócz wierszy lirycznych, zawiera w sobie także wiersze o tematyce wojennej. – Dobrze jest kiedy nie jest beznadziejnie źle – tak brzmi fragment jednego z utworów poetyckich Żadana.

Spotkanie z Serhijem Żadanem, w którym wzięło udział liczne grono miejscowej inteligencji, cieszyło się dużą popularnością, a widzowie wyrażali swój zachwyt twórczością autora oklaskami po każdym kolejnym wierszu, przez niego przeczytanym. Prezentując książkę, poeta podkreślał, iż wiersze napisane w ciągu ostatniego roku w dużej mierze odzwierciedlają otaczający świat, z tym wiąże się także tematyka wojenna. Warto zaznaczyć,że zebrane pieniądze dzięki temu spotkaniu zostaną częściowo przekazane na potrzeby ATO.

Rozmawiając z widzami i odpowiadając na ich pytania, ukraiński poeta stwierdził, że nie chciałby zostać emigrantem. – Przez rok mieszkałem w Berlinie i w Wiedniu. Prędzej czy później doskwierała mi tęsknota. Kocham Ukrainę i nie chcę jej opuszczać – powiedział.

Zaproszony gość nie wdał się w  szczegółową analizę współczesnej literatury ukraińskiej, choć widzów interesowała jego opinia na ten temat. – Ukraińska współczesna literatura jest ciekawa. Nie uważam, że nie jest samowystarczalna – jak niektórzy zarzucają. Lubię czytać wiersze i prozę starszych i młodszych pisarzy oraz poetów ukraińskich. Szczególnie ciekawi są 20-25 letni pisarze i ich twórczość – skomentował.

Inna Sandiuk, 30.04.15 r., KZ