Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Nauka języka polskiego na Ukrainie wkracza na nowe tory

Nauka języka polskiego na Ukrainie wkracza na nowe tory

W Ukraińsko-Polskim Centrum Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu odbyło się spotkanie, poświęcone szkolnictwu w polskich placówkach edukacyjnych Winnickiego Okręgu Konsularnego (WOK), zorganizowane przez warszawską Fundację „Wolność i Demokracja”. Wzięło w nim udział 18 przedstawicieli szkół sobotnio-niedzielnych – dyrektorzy i nauczyciele z czterech obwodów – winnickiego, chmielnickiego, żytomierskiego i czerniowieckiego.

Podczas ożywionej dyskusji uczestnicy spotkania omawiali sprawy organizacyjne, m. in. ewidencję dokumentacji szkół,  programów nauczania, także ilości uczniów, prowadzenie zajęć oraz kwestie finansowe.

Ze strony organizatora sugerowano, że wszystkie czynności, odbywające się w szkołach, od nowego roku szkolnego, muszą być przedstawiane w różnego rodzaju sprawozdaniach, które należy składać w ustalonych terminach do koordynatora, wyznaczonego przez Fundację. Od jesieni we wszystkich szkołach nauki języka polskiego, którymi „Wolność i Demokracja” się zaopiekowała, regularnie będą odbywać się klasówki i kontrole pracy nauczycieli.

Działalność szkoły ma być odzwierciedlona w prezentacji, która może mieć dowolną formę – konkursy językowe i historyczne, koncerty lub inne imprezy polonijne – wszystko zależy od zdolności i umiejętności nauczycieli. Ale przede wszystkim akcent stawiano na sprawdziany wiedzy uczniów, pierwsze z których odbędą się już w październiku i listopadzie.

Z kolei uczestnicy zebrania mówili, że kontrola ilości uczniów na zajęciach nie jest prostą sprawą, ponieważ większość szkół języka polskiego na Ukrainie działa na zasadach szkółek sobotnio-niedzielnych i dzieci często po prostu przestają przychodzić na zajęcia, wracając dopiero po miesiącu a nawet po pół roku przerwy. Przedstawiciele Fundacji ze swojej strony zaproponowali również oceniać dzieci. Dotychczas czegoś takiego nie praktykowano w szkołach w celu motywacji uczniów.

Dofinansowanie działalności polskich szkół w WOK bardziej szczegółowo będzie omawiane w najbliższym czasie na dwudniowym spotkaniu we Lwowie, ponieważ nie wszystkie sprawy merytoryczne dotychczas zostały uregulowane.

Po części oficjalnej, uczestnicy spotkania po obiadzie też kontynuowali omawianie innowacji, zaproponowanych przez WiD w procesie nauczania języka polskiego na Ukrainie.

Niewielkie szkoły języka polskiego, działające przy organizacjach społecznych czy parafiach, dotychczas nie stykały się z podobnymi wymogami ze strony podmiotu, który został wyznaczony przez ministerstwo do podziału przeznaczonych na ten cel pieniędzy polskiego podatnika. Niestety na tym pierwszym spotkaniu nie zaoferowano żadnej motywacji dla uczniów, żeby więcej się starać i pokazywać coraz to wyższy poziom znajomości języka polskiego. Taką motywacją na pewno stało by się Świadectwo o ukończeniu nauki określonego wzorca, uznawane przez np. polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej, które po wykonaniu wszystkich tych warunków, które sugeruje „Wolność i Demokracja”, ten uczeń otrzyma. Może na drugim spotkaniu ta sprawa zostanie poruszona.

Nina Czub, Irena Rudnicka, bwp

 

Zdjęcia z chmielnickiego spotkania

{morfeo 600}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code