Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Nasze wspaniałe polskie lato!

Nasze wspaniałe polskie lato!

Niezapomniane chwile przeżyła młodzież z Kresów podczas wakacji w Tarnowie, po raz kolejny zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Podola i Urząd Miasta Tarnowa dla dzieci z Zespołu „Kwiat na kamieniu” z Kamieńca Podolskiego.

Dwutygodniowy wyjazd do Polski pozwolił małym artystom otrzymać głębszą wiedzę z dziedziny historii, kultury i życia w Polsce, oraz poprawić znajomość języka polskiego. Doświadczenia zdobyte z podróży na zawsze pozostaną w sercach małych mieszkańców byłej Bramy Chrześcijaństwa na południowym wschodzie cywilizacji europejskiej. Ciekawe wycieczki po mieście, zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego oraz Teatru w Tarnowie a także – zdobywanie Góry św. Marcina nie pozwalały nawet na chwilę nudy. Odbyła się również wycieczka do Krynicy-Zdrój i Muszyny.

Dzieci uczestniczyły we Mszy Świętej w parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny. Oprócz młodzież brała udział w warsztatach rekreacyjno-sportowych, zawodach oraz kibicowały podczas mistrzostw Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Nadarzyła się szansa by wziąć udział w audycji radiowej w radiu „RDN Małopolska” na żywo, gdzie dzieci spełniły muzyczne życzenie, zaśpiewały dla Polaków oraz Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce. Dla nich brzmiała piosenka „Czerwona Ruta”.

W czasie wakacji mieliśmy szczęście odwiedzić Sanktuarium w Tuchowie, gdzie został odsłonięty obraz Matki Bożej Tuchowskiej.

Bardzo spodobało się spotkanie z przedstawicielami UMT odpowiedzialnymi za edukację ekologiczną „Dmuchane Atrakcje”, które mieli okazję zobaczyć wspaniały film o zanieczyszczaniu środowiska i jak można jemu zapobiec.

Ciekawy okazał się także wyjazd do Krakowa na stadion, gdzie Klub „Com-Com Zone” organizował dla dzieci piknik „Królewskie Wakacje”. Celem tych atrakcji było przekazanie informacji dla dzieci, jak spędzać wakacje bezpiecznie. Było wiele konkursów, sprawdzian ze znajomości przepisów ruchu drogowego, zasad postępowania na ulicach, w lasach, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach. Policjanci zademonstrowali, jak są pobierane odciski palców, zaprezentowali mundury policyjne, samochód patrolowy, a nawet robota, który szuka materiałów wybuchowych. Strażacy uczyli dzieci – jak gasić ogień. „Gazeta Krakowska” przygotowała raport ze zdjęciami każdego dziecka.

Członkowie zespołu „Kwiat na kamieniu” także postarali się by godnie reprezentować swoje miasto rodzinne w Polsce. Uczestnicy tańczyły, soliści Adriana i Maksym Iwaszko zaśpiewali bardzo piękne piosenki.

Chcielibyśmy przekazać słowa wielkiej wdzięczności wszystkim organizatorom za miłe przywitanie w Polsce. Na prawdę, czuliśmy się tutaj jak w domu. Polacy są szczerze zmartwieni wydarzeniami na Ukrainie i życzyli szybkiego końca wojny we wschodniej Ukrainie – dzielą się wrażeniami dzieciaki z Kamieńca.

Młodzież z Kresów starała się przekazać ciepło swoich serc przez słowa oraz pieśni. Jak dobrze, że na świecie są ludzie, którzy dbają o dobro polskich rodzin mieszkających na Ukrainie. Szczególne podziękowania uczestnicy wyjazdu składają Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy, Prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Podola i Urzędowi Miasta Tarnowa. Dziękujemy za nasze wspaniałe polskie lato!

Tatiana Fortuna, Kamieniec Podolski, 08.07.15 r.

{morfeo 893}

{youtube}{/youtube}