Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Nasze Lato z Domem Polskim

Nasze Lato z Domem Polskim

Dom Polski w Żytomierzu może pochwalić się dawnymi tradycjami organizowania letnich półkolonii dla dzieci. W 2012 roku przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy zapoczątkowaliśmy coroczny projekt edukacyjny „Lato z Domem Polskim”. W przeciągu czterech ostatnich lat jego uczestnikami zostało około 300 osób w wieku od 7 do 13 lat.

„Lato-2016” nosiło w tym roku charakter eksperymentalny. W dwóch jego edycjach równolegle brało udział dwie grupy – „Maluchy” (1-5 klasa) i „Nastolatki” (6-8 klasa) – łącznie około 100 osób. Program dla „Maluchów” był bardziej rozrywkowy, natomiast „Nastolatki” poważnie skupiły się nad zajęciami języka polskiego, kultury i historii Polski – nauczyciel pani Jana Kurnosowa.

W ciągu dwóch tygodni uczestnicy projektu zwiedzały liczne muzea w Żytomierzu. Najjaskrawsze wrażenia na „Maluchów” sprawiło Muzeum Chleba oraz zwiedzenie miejscowej piekarni.

Na zajęciach twórczych dzieciaki rysowały, pracowały z gliną polimerową, ćwiczyły talenty artystyczne. Nastolatki także ćwiczyły umiejętności poetyczne z panią dr Natalią Miesiąc.

Nie zabrakło i spotkań tematycznych – już tradycyjnie „Spotkanie z Bogiem” prowadziły przedstawicieli wspólnot neokatechumenalnych.

Największą atrakcją i dla małych i dla starszych okazał się basen! Codzienną opiekę nad grupami sprawiały studentki Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego im. I. Franki.

Na zakończenie każdej edycji projektu dzieciaki pod opieką wychowawczyń i nauczycieli odwdzięczyły się wspaniałymi koncertami ze śpiewem, inscenizacją bajek i innymi wesołymi występami.

Projekt „Lato z Domem Polskim” jest współfinansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych z Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Dom Polski w Żytomierzu, 08.07.16 r.