Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie

Od pięciu lat 1 marca w Polsce odbywają się uroczystości, poświęcone Żołnierzom Wyklętym, członkom podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, którzy nie złożyli broni po okupacji  swojej ojczyzny przez wojska sowieckie.

Inicjatorem upamiętnienia Wyklętych był śp. prezydent Lech Kaczyński a jego następca – Bronisław Komorowski, kontynuował realizację tego pomysłu.

Jak zgodnie twierdzą historycy, takich „wyklętych” było około 200 tys., z nich około 25 tys. zginęło w walkach z NKWD, UB lub straciło życie na mocy wyroków śmierci. Walka Żołnierzy Wyklętych z sowiecką okupacją zasługuje na miano najdłuższego powstania w historii Polski. Ostatni polski partyzant zginął podczas obławy UB w 1963 roku.

Tegoroczne uroczystości w Warszawie odbyły się na najwyższym poziomie – z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i członków Rady Ministrów. W swoim przemówieniu Prezydent unikał wyrazu „Wyklęci” na rzecz „Żołnierzy Niezłomnych”.

Finałową ceremonię, która nie zważając na opady śniegu odbyła się na Placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, poprzedziło kilka innych uroczystości. W pałacu prezydenckim kombatantom powojennego ruchu partyzanckiego wręczono odznaczenia państwowe, młodzież w trakcie specjalnej lekcji dowiedziała się o losie rotmistrza Witolda Pileckiego.
Po obiedzie 1 marca Prezydent Andrzej Duda odwiedził budynek byłego aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie, w którym rozstrzelano licznych „Niezłomnych”. Przy ulicy Rakowieckiej 37 A. Duda złożył kwiaty pod tablicą zamordowanych ofiar komunistycznego reżimu.

Na Placu Piłsudskiego słowo powitalne wygłosili także inni ważni dostojnicy państwa polskiego. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podkreślił, że bez „Niezłomnych Żołnierzy” nie byłoby przyszłych protestów studenckich i pracowników stoczni, nie byłoby „Solidarności” i „nie byłoby nas z wami”. Przed występami przy dźwiękach hymnu narodowego w niebo wzbiła się flaga narodowa, która od tego momentu na zawsze będzie górowała na Placu Piłsudskiego. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się honorowa zmiana warty z udziałem przedstawicieli wszystkich rodzajów wojsk. Główna uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów i wieńców od licznych państwowych instytucji i organizacji pozarządowych.

Dmytro Antoniuk, K.B.,  03.03.16 r.