Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Narodowe Święto Niepodległości w Latyczowie

Narodowe Święto Niepodległości w Latyczowie

Honorowa warta przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 11 listopada 2016 r.11 listopada Polacy celebrują Narodowe Święto Niepodległości. Ta symboliczna data przypomina o odrodzeniu się Polski w 1918 roku po 123 latach niewoli.

Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 roku. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej komunistyczna władza usunęła tę doniosłą rocznicę z kalendarza państwowych obchodów. Święto przywrócono dopiero ustawą z 15 lutego 1989 roku.

Co ciekawe niepodległość Polski ogłosiła już 7 października 1918 roku Rada Regencyjna. 11 listopada, po kapitulacji Niemiec, zakończyła się I wojna światowa. W tym samym czasie wojska niemieckie zostały rozbrojone i usunięte z Warszawy. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu i mianowała go Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 14 listopada Rada powierzyła mu również władzę cywilną. 16 listopada Józef Piłsudski w nocie telegraficznej zawiadomił państwa zachodnie o powstaniu niepodległej Polski, zaś 17 listopada został utworzony Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z socjalistycznym premierem Jędrzejem Moraczewskim na czele.

Narodowe Święto Niepodległości jest celebrowane w całym kraju głównie w formie uroczystości o charakterze wojskowym. Centralne obchody państwowe odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Ponadto w Polsce organizowanych jest wiele imprez kulturalnych, naukowych i sportowych.

11 listopada bieżącego roku delegacja Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły w składzie: Anna i Krystyna Miśkiewicz oraz Elżbieta Żórawska – Dobrowolska czciła Dzień Niepodległości w miasteczku Latyczów na Podolu. Panie udały się na miejscowy cmentarz i złożyły wiązankę z białych i czerwonych kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Tym samym oddały hołd tym, którzy bronili kruchej podówczas niepodległości. Należy wspomnieć, że wiązankę wykonała młodzież ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej uczęszczająca na zajęcia artystyczne pod kierunkiem pani Barbary Perek, która również jest członkiem Stowarzyszenia.

,,Bo wolność – to nie cel, lecz szansa by
spełnić najpiękniejsze sny, marzenia.
Wolność – to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja…”

(Marek Grechuta)

Anna Miśkiewicz, 18.11.16 r.