Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Narodowe Czytanie z Para prezydencką

Narodowe Czytanie z Para prezydencką

Dzień 3 września dla członków Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków stał się prawdziwym świętem rodzinnym. Około 30 najaktywniejszych działaczy organizacji (w tym 8 rodzin), po raz pierwszy wzięli udział w tak ważnej akcji o skali nie tylko ogólnopolskiej lecz także międzynarodowej.

Czytanie odbyło się w siedzibie Związku Polaków. Zainicjowała spotkanie prezes organizacji Alicja Ratyńska z odczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników Akcji, a także prezentacją życia i twórczości wybitnego polskiego pisarza Henryka Sienkirwicza, jubileusz którego obchodzimy w 2016 roku.

W tym roku lekturą do wspólnego czytania została wybrana powieść historyczna Henryka Sienkiewicza “Quo vadis”. Szczerzę mówiąc, tekst lektury nie jest szczególnie prosty, nawet po specjalnej adaptacji. Jednak każdy z uczestników wykazał dobry poziom nie tylko umiejętności czytania tekstu i jego artystyczno-intonacyjnego przekazania słuchaczom. Najważniejszym w czytaniu dla nas (Polaków zamieszkałych na byłych kresach Rzeczypospolitej) była poprawna wymowa języka polskiego, co świadczy o dobrej szkole językowej.

Właśnie to podkreślała komisja honorowa w składzie trzech nauczycieli języka polskiego, zadaniem której było nie wyznaczenie zwycięzców, lecz  wyróżnienie osób lub rodzin najbardziej artystycznych wśród innych.

Każdy uczestnik dostał Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu, upominki, a osoby i rodziny, które zostały wyróżnione otrzymały w nagrodę filmy „Miasto 44”.

Akcja Narodowe Czytanie z Prezydentem RP jest dobrym przykładem łączenia nie tylko Polaków zamieszkałych na stale w Ojczyźnie. Takie akcje są ważne dla tych Polaków, kto okazał się poza granicami Polski.

Alicja Ratyńska, 08.09.16 r.